Armáda by mohla mít své akviziční pracoviště

Praha – Ministerstvo obrany je přetížené. Vzniknout by proto mohlo vzniknout akviziční pracoviště české armády. Dnes je ministerstvo obrany za pomalé uzavírání zbrojních zakázek kritizováno. 

Akviziční pracoviště by vzniklo souběžně se sekcí vyzbrojování, která je na ministerstvu obrany. Nový úsek by měl přetíženému ministerskému úřadu vypomoct, řekl na dnešním Žofínském fóru v Praze náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Potíže dnes během debaty věnované armádě a bezpečnosti připustil i náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Poznamenal, že v sekci, která se vyzbrojováním a akvizicemi zabývá, sledují spíše odliv než příliv nových pracovníků. Problém podle něj nepomohl vyřešit ani služební zákon. Podle Kuchty je nyní obtížné sehnat třeba mladého právníka, který by uměl jazyky a byl "zapálen" do vojenské problematiky a zároveň byl ochoten pracovat „za těch pár tisíc". Na úřadu je podle něj naopak několik lidí, kteří „jsou omleti" tím, co se kolem nich v posledních letech dělo.

Armáda musí v blízké budoucnosti uzavřít několik zásadních modernizačních projektů, jejich ukončení se ale oddaluje. Podle kritiků je jedním z důvodů právě stav v sekci pro vyzbrojování, která měla za dobu působení ministra obrany Martina Stropnického (ANO) čtyři šéfy.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek novinářům řekl, že armáda je dlouhodobě podfinancovaná a potřebuje dokončit velké množství zakázek. Těch je podle něj takové množství, že je armáda nebude schopna připravovat tak, jak je potřeba. „To je i jeden z důvodů, proč ministerstvo obrany není schopno proinvestovat ty částky, které dneska má k dispozici," dodal. Ministerstvo obrany je každoročně kritizováno za to, že mu na konci roku zbývají neutracené miliardy korun.

Bečvář odmítl, že by nápad se zřízením akvizičního pracoviště v rámci armády byl spojen se schopností nebo neschopností sekce pro vyzbrojování. Ve chvíli, kdy se armáda přezbrojuje, musí být podle něj nastaveny i odpovídající procesy. „Já bych uvítal, a zatím si myslím, že ten návrh by mohl být postupně realizován na přelomu roku nebo na začátku příštího roku, aby v armádě bylo akviziční pracoviště, které by mělo jasně definováno, které projekty, programy by řídilo od začátku do konce tak, abychom nějakým způsobem sekci vyzbrojování odebrali ten obrovský nával projektů, který dneska musí realizovat," řekl Bečvář. Přezbrojení armády podle něj vyžaduje více úsilí, pracovníků a prostoru.

Související

Gripen

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let

Ministerstvo obrany souhlasí se švédskou nabídkou na další využívání letounů JAS-39 Gripen, uzavření smlouvy do roku 2035 podpořilo Kolegium ministryně obrany. S návrhem smlouvy nyní bude seznámena vláda. Díky intenzivním jednáním se podařilo ministerstvu dosáhnout nabídky, která je oproti loňské zhruba o 25 % výhodnější. Prodloužení využívání Gripenů pomůže překlenout období, kdy budou do české armády postupně zaváděna letadla páté generace F-35.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Armáda České Republiky Josef Bečvář (náčelník generálního štábu) Martin Stropnický

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Počasí

Tornádo na jihu Čech. Meteorologové se obracejí na svědky

Meteorologové v neděli varovali především před bouřkami, které mohly být i velmi silné, ale podle nejnovějších informací se možná vyskytlo i slabé tornádo. Zprávy o jevu přišly odpoledne z jižních Čech. Na událost upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Princ Andrew

Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii

Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC. 

včera

Senát ČR

Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce

Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců. 

včera

včera

Česká televize

ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích

Česká televize v sobotu reagovala na nejnovější vývoj ohledně finančního zajištění budoucnosti veřejnoprávních médií. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž oznámil, že nakonec dojde pouze k novele stávajícího zákona. ČT vzkázala, že trvá na současné formě financování, tedy na poplatcích od občanů. 

včera

včera

včera

Trumpovo jméno má být odstraněno z názvu Kennedyho centra, rozhodl soud

Americký soud nařídil odstranění jména prezidenta Donalda Trumpa z názvu uměleckého centra Kennedy Center for the Performing Arts. Soud dospěl k závěru, že k přejmenování je nutný souhlas Kongresu. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy