Praha/Jeruzalém - V Izraeli na základně Ceelim v Negevské poušti tento týden skončilo čtrnáctidenní vojenské cvičení speciálních sil izraelské a české armády. Vojáci se zdokonalovali ve střelbě a odstřelování. Píše o tom list The Jerusalem Post.
Mluvčí generálního štábu Jan Šulc ČTK konání společného cvičení potvrdil. Velitel izraelské elitní jednotky Duvdevan, která se cvičení zúčastnila, řekl, že pro jeho oddíl šlo o "smysluplnou a užitečnou" zkušenost. Specialisté cvičili v zastavěné části základny.
Za Českou republiku se akce zúčastnili příslušníci 601. skupiny českých speciálních sil. Pro Čechy to byla první příležitost podělit se o znalost boje v městském prostředí s izraelskou elitní jednotkou.
Čeští specialisté byli nasazeni do několika zahraničních misí včetně Afghánistánu či Mali. Jednotka Duvdevan je vysílána na tajné operace na nepřátelské území a loni ji za její mimořádné výkony vyznamenal náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot.
Související
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Armáda České Republiky , Izraelská armáda , Izrael
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
před 2 hodinami
Slavie oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
před 3 hodinami
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 4 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 5 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 6 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
Provoz na pražském Letišti Václava Havla dnes doplatil na nezodpovědné chování majitele dronu. Kvůli pohybu bezpilotního letounu v zakázaném pásmu muselo dojít k omezení letecké dopravy. Jeden z letů byl nucen změnit trasu a přistát ve Vídni, zatímco další spoje nabraly zpoždění.
Zdroj: Libor Novák