Praha - Současnému náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce ministryně Karly Šlechtové Martin Stropnický (ANO) nástupce šéfa armády nehledal kvůli sněmovním i prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.
"Budu to já, kdo bude navrhovat nového náčelníka. S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu)," uvedla dnes Šlechtová ve Sněmovně, kde hájila postoj vlády k posílení financování armády.
"Nastavujeme nové řízení celého generálního štábu, já doufám, že funkčně," dodala. Připomněla, že za pět týdnů ve funkci navštívila dvě porady generálního štábu a řadu posádek. Výcvik vojáků chce přizpůsobil potřebám aliančních závazků, ale například i spolupráci s Německem.
Se Stropnickým hovořila naposledy v prosinci. "Bavili jsme se o tom, že zakázky jsou mi předávány v mašličkách. Stav tomu neodpovídá," uvedla Šlechtová s tím, že blíž se k tomu vyjadřovat nebude. V úterý zadala na ministerstvu úkol zjednodušit zadávací řízení.
Sněmovna dnes zamítla předlohu ODS, která předpokládala postupný růst armádního rozpočtu až na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ODS argumentovala mimo jiné tím, že jde o nepsaný závazek Česka vůči Severoatlantické alianci. Šlechtová k tomu řekla, že ctí alianční závazky, ale v letošním a příštím roce je nereálné, aby do armády šla dvě procenta HDP. Zakázky nejsou dostatečně připraveny, upozornila ministryně.
Související

V karanténě je kvůli koronaviru 13 poslanců, návštěvníci Sněmovny musí mít roušku

Šlechtová má koronavirus. Několik poslanců muselo do karantény
Karla Šlechtová , Armáda České Republiky , Josef Bečvář (náčelník generálního štábu) , Martin Stropnický , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě