Olomouc - Za zásah bojového vozidla pěchoty při nočních střelbách na Libavé, který zranil dva vojáky, potrestal soud pouze velitele vozidla Marcela Kulišťáka. U zbývajících dvou obžalovaných, střelce vozidla Luďka Niedermeiera a řídícího střeleb Zdeňka Havaly, který měl na věži střelnice na starost dodržení zásad bezpečnosti, rozhodla soudkyně o zproštění obžaloby. Verdikt není pravomocný, Kulišťák se na místě odvolal.
Neštěstí se odehrálo předloni v květnu při večerním nácviku střeleb BVP na terč z kanonu a kulometů. Zasažené vozidlo se v osudnou chvíli dostalo více než 200 metrů před vozidlo, ze kterého se střílelo. BVP, odkud střela vyšla, se zdrželo kvůli technickým problémům s kanonem. Ostatní vozidla ale pokračovala v jízdě. Střela z automatického kanonu zranila dva vojáky. Šlo o desátníky ze 71. mechanizovaného praporu Hranice, oba skončili v olomoucké fakultní nemocnici. Těžce zraněný 29letý voják utrpěl mnohačetná zranění, v nemocnici bojoval několik dní o život. Střela mu mimo jiné amputovala levou ruku. Jeho o pět let mladší kolega byl v následujících dnech propuštěn do domácí péče.
Za ublížení na zdraví z nedbalosti dostal Kulišťák roční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. "Obžalovaný Kulišťák měl povinnost hlídat si pozici. Nejedná se jen o nešťastnou náhodu. Jsme mezi vojáky z povolání, jde o bojové cvičení a bezpečnostní opatření je potřeba dodržovat. Nevědomá nedbalost je tady dána. Byť se mu bude zdát rozhodnutí nespravedlivé vůči ostatním, myslím, že během těch tří minut mohl bezpečnostní opatření dodržet," řekla soudkyně Okresního soudu v Olomouci Markéta Langerová. Podle ní hrála svou roli i nezkušenost obžalovaného.
U zbývajících dvou obžalovaných se soudkyně ztotožnila s návrhem obžaloby, že ze své pozice události ovlivnit nemohli. Havala podle soudu z řídicí věže nemohl rozdílnou vzdálenost vozidel vidět, stejně tak jako střelec ze své pozice. "Porušení důležité povinnosti u nich prokázáno nebylo. Tu reálnou možnost zjistit ten stav, to zaostávání vozidla, neměli ti dva obžalovaní, ale pouze ten, který byl uznán vinným," řekl ČTK žalobce Jaroslav Rašendorfer.
Kulišťák nechtěl rozhodnutí soudu komentovat, jeho obhájce Zdeněk Kopečný jej vnímal jako zklamání. "S rozhodnutím nesouhlasíme, podle mne ani pan obžalovaný Kulišťák neměl objektivně ani subjektivně možnost tu věc nějak ovlivnit, vzhledem k zastaralosti techniky, vzhledem k tomu, jak to celé probíhalo," uvedl obhájce.
Související
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
Armáda České Republiky , Vojenský újezd Libavá , soudy
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
před 1 hodinou
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 1 hodinou
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 2 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 2 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 3 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 3 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 4 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 5 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 5 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 6 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 6 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 7 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 8 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 9 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 10 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 11 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 11 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 12 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
Nadcházející víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné počasí s typicky letními teplotami. Podle meteorologů nás čekají dny plné slunce s minimem srážek, které budou lákat k pobytu venku.
Zdroj: Libor Novák