Strašice (Rokycansko) - Na armádním cvičišti Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku se dnes koná tradiční Den pozemního vojska Bahna. Letošní 29. ročník láká návštěvníky na jednu z největších prezentací armády pro veřejnost v Česku, do které se zapojí kolem tisícovky profesionálních vojáků s 350 kusy techniky.
V deset hodin celou akci odstartoval průlet vrtulníků a letadel Armády České republiky. Na čestné tribuně slavnostní zahájení sledovala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.
Bahna 2018. Tolik slov podpory, abych zustala dale ministryne obrany, jsem od verejnosti a vojaku dlouho neslysela. Moc vam vsem dekuji! A ze se nebojite vyjadrovat svuj nazor!! Diky moc. pic.twitter.com/OnSyyqKunU
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) 23. června 2018
Návštěvníci Dne pozemního vojska Bahna mohou vidět ukázky bojů československých legionářů za první světové války v Itálii na Piavě, z mobilizace z roku 1938, z okupace Československa ze srpna 1968 i ukázky techniky a výcviku současné české armády.
I přes nepřízeň počasí na akci míří desetitisíce lidí. Pro návštěvníky jsou v obcích Dobřív a Strašice zřízena záchytná parkoviště, odkud je na místo konání převezou autobusy. Vstup na akci je zdarma.
Právě probíhá 29. ročník Dne pozemního vojska - Bahna2018 u Strašic. Představuje současnou techniku a schopnosti Armády ČR. Návštěvníci si mohou také otestovat své vědomosti v projektu Příprava občanů státu k obraně státu @pokos_army_cz #BAHNA2018 #armadacr #prezentac pic.twitter.com/77uH4ZwRNY
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) 23. června 2018
Kromě ukázek historických bitev patří k nejatraktivnějším částem programu akční ukázka zásahové jednotky policie, prezentace dělostřelectva a také hodinová hlavní bojová akce. Armáda nachystala ukázku takzvané operace na vynucení míru.
Vojáci předvedou zajištění objektu s otravnými látkami, který by mohly zneužít bojující jednotky. Součástí akce je výsadek, přepad objektu i nasazení letecké podpory. Do ukázky se zapojí asi stovka vojenských profesionálů.
Související
Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska
Bahna 2018: Střelba, Pandury, dělostřelectvo. Podívejte, jak vypadala velká přehlídka české armády
Bahna (Den pozemního vojska) , Armáda České Republiky , Karla Šlechtová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 2 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 3 hodinami
Noční úder na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 27 mrtvých a stovky evakuovaných
před 4 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 6 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 7 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 9 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
včera
Norský král Harald V. zemřel
včera
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
Americký prezident Donald Trump podepsal v Oválné pracovně Bílého domu výkonné nařízení, kterým se název Hořejšího jezera Ontario v rámci Spojených států mění na „Lake America“, tedy Americké jezero. Tento krok přichází v době vyostřující se obchodní války mezi Washingtonem a Ottawou. Trump prohlásil, že změna názvu vstupuje v platnost okamžitě, a naznačil, že by do budoucna se svými administrativními úpravami mohl přistoupit i k přejmenování Atlantského nebo Tichého oceánu.
Zdroj: Libor Novák