Policistům se pravděpodobně vrátí právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Vláda dnes podpořila poslaneckou novelu, která domluvu ze zákona opět umožní. ČTK o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády. Předkladatelé si od změny slibují zejména snížení administrativy. O předloze rozhodnou zákonodárci.
V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Zavedla to reforma přestupkové legislativy účinná od loňského července. Pro napomenutí by měli policisté využívat nový formulář. Ministerstvo vnitra sice v metodice připouští možnost řešit některé prohřešky zcela neformálně, podle autorů předlohy ale trvají pochyby, zda pro takový způsob existuje zákonný podklad.
"Z důvodu existence dalšího formuláře je poukazováno na nárůst administrativní zátěže policie i dalších orgánů řešících přestupky příkazem na místě v terénu, když vedle příkazových bloků na pokutu si musí zajistit též příkazy na místě, kterými je ukládáno napomenutí," stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ze všech klubů v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM).
Předkladatelé proto navrhli v podstatě návrat k postupům, jak platily před reformou. Novela by zcela zrušila napomenutí a vedle pokuty by zakotvila domluvu. "Domluva přitom bude využívána zejména v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené," píše se v důvodové zprávě.
Novelu podepsal také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ondráčkovu iniciativu ohledně vypracování předlohy podpořil už při červnových sněmovních interpelacích. Tehdy uvedl, že zvyšování administrativní zátěže policie není potřebné a že zaznamenávání přestupků řešených napomenutím je "evidence pro evidenci". Ke zpracování předlohy Hamáček nabídl Ondráčkovi odborníky ministerstva.
Autoři chtějí, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v prvním čtení. Mohla by být účinná od ledna.
Související
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
Policie ČR , Vláda ČR , zákony , přestupky
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
10. dubna 2026 19:37
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
10. dubna 2026 18:59
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková