Ministerstvo obrany koupí od společnosti Tatra Trucks do tří let dalších 71 nákladních automobilů. Za vozy T-815 a T-810 zaplatí 467,5 milionu korun. Informaci o zakázce předloží v pondělí vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. V dalších letech bude moct ministerstvo obrany na základě smlouvy dokoupit 30 vozidel T-815 za dalších 252,6 milionu korun. Ministři dostanou informace i k dalším zakázkám celkem za více než čtyři miliardy korun. Nejdražší se bude týkat výcviku pilotů a leteckého personálu do roku 2025 státním podnikem LOM Praha. Obrana za něj zaplatí asi 3,5 miliardy korun.
Od firmy Tatra Trucks chce v letech 2019 až 2021 ministerstvo koupit těžké a střední nákladní terénní automobily. Kopřivnická společnost dodá vojákům celkem 71 vozidel, z toho 37 nákladních terénních těžkých strojů T-815 6x6 valník a 34 nákladních terénních středních vozů T-810 tří typů valníkových modifikací. Obdrží za to 467,5 milionu bez DPH. Smlouva ministerstvu zároveň umožní, aby v letech 2022 až 2024 pořídilo dalších 30 vozidel T-815, za které zaplatí asi 252,6 milionu korun.
"Tato vozidla byla v minulosti pořízena v letech 2006 a 2015 a byly provedeny veškeré typy zkoušek, aby mohla být zavedena do užívání v resortu jako vojenský materiál," uvedl Fajnor. Nová auta podle něj postupně nahradí staré automobily a doplní tabulkové počty. Vozidla by v případě bojů sloužila k dovozu materiálu pro bojovou činnost, využití také najdou při zabezpečení výcviku a u jednotek nasazených v zahraničních operacích.
Tatra Trucks dodává armádě i jiné typy nákladních vozidel. V létě například Metnar seznámil vládu se zakázkou na nákup až 61 vozidel Tatra na přepravu kontejnerů asi za 760 milionů korun.
Vláda zároveň v pondělí probere miliardovou zakázku na letecký výcvik armádních pilotů v letech 2019 až 2025. "Předmětem veřejné zakázky je zajištění leteckého výcviku posluchačů Univerzity obrany, pilotů Ministerstva obrany ČR, pilotů Armády České republiky při současném zajištění součinnostních letů, včetně syntetického a simulovaného výcviku pro podporu dalších organizačních složek resortu ministerstva obrany," uvedl Fajnor. Součástí zakázky podle něj není jen výcvik pilotů, ale také příprava pozemního personálu nebo velitelů a poskytnutí letecké techniky a personálu. Ministerstvo za to zaplatí do roku 2025 podle předpokladů 3,51 miliardy korun bez DPH. Smlouva má být uzavřena v prosinci, platná bude do konce roku 2025 s možností prodloužení do konce roku 2028.
Vláda dále dostane informace o nákupu munice pro přenosné protiletadlové raketové komplety RBS-70. Za 140,4 milionu korun armáda plánuje koupit 135 kusů protiletadlových řízených střel. Ministři proberou i tři zakázky týkající se informačního systému GINIS jihlavské společnosti Gordic, za které ministerstvo zaplatí podle zkušeností z uplynulého období asi 369 milionů korun. Po podpisu bude smlouva platit 48 měsíců.
Související
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
Armáda České Republiky , tatra , Lubomír Metnar , Vláda ČR , zakázky
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 2 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 2 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 3 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 4 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 5 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 7 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
V hlavním městě Grónska, Nuuku, se v pátek sešly stovky místních obyvatel před novým americkým konzulátem, aby vyjádřily svůj nesouhlas s ambicemi Donalda Trumpa získat nad tímto ostrovem větší vliv. Protestní shromáždění se uskutečnilo na závěr týdne, během něhož toto poloautonomní dánské území poprvé navštívil Trumpův zvláštní zmocněnec Jeff Landry. Organizátor akce Aqqalukkuluk Fontain v této souvislosti připomněl, že grónská vláda již dříve americké administrativě jasně vzkázala, že ostrov není na prodej.
Zdroj: Libor Novák