Česko uspořádá cvičení vrtulníků Dark Blade, bude se trénovat i noční vidění NVG

V Česku se od 9. května uskuteční mezinárodní cvičení vojenských vrtulníků z Belgie, Maďarska, Německa a Slovinska. Akci nazvanou Dark Blade 2019 bude hostit 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Potrvá do 3. června. ČTK to dnes sdělil Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

"Naše základna má s výcvikem podobného rozsahu zkušenosti, vzhledem ke každoročnímu pořádání cvičení Ample Strike. V případě cvičení Dark Blade 2019 jsme ve fázi plánování, kdy se zaměřujeme na specifika cvičení," uvedl velitel základny a ředitel cvičení Dark Blade 2019 Miroslav Svoboda.

Cvičení se má zaměřit především na mezinárodní spolupráci při plánování misí. Zapojí se do něj osádky a personál 22 vrtulníků. Jeho součástí budou i transportní lety s nákladem v podvěsu, slaňování z paluby vrtulníků, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači, lety s brýlemi pro noční vidění NVG a ostré bojové střelby.

"Chceme zajistit dostatečnou rozmanitost misí, chceme se soustředit na taktiku a ověření procedur při plánování a provádění misí a také bychom se rádi zaměřili na operace prováděné v nočních hodinách," dodal Svoboda.

Náměšťská základna má asi šedesátiletou historii. V roce 2004 jí hrozil zánik. V roce 2013 prošla reorganizací a sloučila se se základnou Přerov. Je pravidelným místem konání cvičení Ampel Strike zaměřené na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Loni se ho účastnilo asi 900 českých vojáků a 300 z dalších 18 zemí.

Související

Lubomír Metnar

Mezinárodní cvičení Dark Blade: Metnar chce pro armádu nové vrtulníky

Vrtulníkové mezinárodní cvičení Dark Blade, které se v České republice koná poprvé, má za sebou 350 letových hodin, jeho letecká část skončí ve čtvrtek. Cvičení se účastní na 1200 vojáků ze šesti zemí a 28 jejich strojů. S novými vrtulníky by čeští vojáci mohli podobné cvičení znovu absolvovat nejdříve po roce 2021, řekl dnes novinářům v Náměšti nad Oslavou ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Nabídku s konkrétními parametry na nákup 12 vrtulníků, které chce armáda pořídit, očekává od americké strany v červnu nebo červenci.
Armáda České Republiky

V Česku se poprvé uskuteční manévry Dark Blade. Dorazí 1200 vojáků, budou i noční lety

Přes 1200 vojáků a 30 vrtulníků a letadel se zúčastní květnového cvičení Dark Blade 2019. Na území Česka se bude konat poprvé. Účast přislíbilo společně s českou armádou šest zemí. Vojáci budou nacvičovat vzájemnou spolupráci, ostré střelby, vysazování parašutistů i potápěčů, přepravu lidí i psů nebo třeba noční lety. Představitelé armády to dnes řekli v Praze na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Dark Blade (cvičení) Armáda České Republiky vrtulníky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

Kopou Bidenovi hrob v zákulisí? Demokraté spěchají s nominací, některým se to nelíbí

Veřejné výzvy k odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena od atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa sice utichly, podle zjištění CNN ale intenzivně pokračují ty soukromé. Demokraté nominaci Bidena chtějí uspíšit a zveřejnit ji už 21. července. To se ale řadě straníků nelíbí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy