Na Libavé nuceně přistál bitevní vrtulník Mi-24, dočasně nebudou létat

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku dnes nuceně přistál bitevní vrtulník Mi-24. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo nebyl vážně zraněn, sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Událost se nyní vyšetřuje a provoz vrtulníků Mi-24 byl dočasně pozastaven.

Provoz bitevních vrtulníků byl přerušen také loni po listopadové nehodě, kdy stroj Mi-24 havaroval při vzletu na základně v Náměšti nad Oslavou. Nelétaly poté do ledna, kdy byl jejich provoz částečně obnoven. Při nehodě tehdy nebyl nikdo zraněn, stroj byl ale podle médií značně poškozen.

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Letectvo dostalo několik strojů Mi-24/35 v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000, starší verze používala i předtím. Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu stamilionů až miliard korun.

V polovině května přistál preventivně u obce Pěnčín na Prostějovsku vrtulník německé armády CH-53 GS, který se účastnil mezinárodního cvičení Dark Blade 2019. Po takzvaném bezpečnostním přistání vrtulník zkontroloval německý technický personál, který nezjistil žádné závady, které by stroji bránily v letu. Následně tak mohl přeletět zpět na základnu u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Nikomu se nic nestalo.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků bylo tehdy zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit. V únoru 2001 se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky.

V říjnu stejného roku pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.

V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v ČR účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.

Související

Více souvisejících

Vrtulník Mil Mi-24 Armáda České Republiky Vojenský újezd Libavá Letecké nehody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy