U Kolína havaroval bojový letoun L-159, pilot nehodu nepřežil

Kolín - U Kolína havaroval ve čtvrtek v podvečer jednomístný bitevník L-159, pilot nehodu nepřežil. Agentuře Mediafax to potvrdila Jana Růžičková, mluvčí Generálního štábu Armády ČR.

"Bohužel mohu potvrdit, že pilot byl nalezen mrtvý v troskách letadla," řekla Růžičková.Stroj havaroval v 17.24 severozápadně od Kolína. Letoun, který se vracel z výcvikového letu na základnu v Čáslavi, dopadl do neobydlené oblasti.

Provoz letounů L-159 je po havárii do odvolání zakázán.

L-159 ALCA je jednomístný, jednomotorový lehký víceúčelový taktický bojový podzvukový letoun. Je vybaven pro bojovou činnost proti pozemním i vzdušným cílům a je schopen plnění bojových úkolů ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek.Hlavním určením letounu je přímá letecká podpora. Je rovněž schopen vedení taktického vzdušného průzkumu a vzdušného boje na krátkou vzdálenost. Stroj může nést až 2340 kg zbraní na sedmi vnějších závěsech - tři pod každým křídlem a jeden pod trupem.

Pro českou armádu bylo vyrobeno 72 strojů L-159 za více než 50 miliard korun. Armáda se část z nich od roku 2004 pokoušela prodat. To se podařilo až letos v říjnu, kdy po ročních jednáních Irák souhlasil, že koupí 28 strojů, ovšem s tím, že 24 strojů bude nově vyrobeno a z nepotřebných zásob irácká strana převezme jen čtyři letouny.

Technické údaje

Posádka: 1 pilot Délka: 12,73 m Rozpětí: 9,54 m Výška: 4,80 m Nosná plocha: 18,80 m Prázdná hmotnost: 4 160 kg Maximální vzletová hmotnost : 8 000 kg Pohonná jednotka: 1x dvouproudový motor Honeywell/ITEC F124GA-100

Výkony

Maximální rychlost: 935 km/h Dolet - bez přídavných palivových nádrží: 1 570 km Dolet - s přídavnými palivovými nádržemi: 2 530 km Dostup: 13 200 m Stoupavost: 62 m/s Vzletová dráha: 440 m

 

Související

Ministerstvo obrany

Policie zasahuje na generálním štábu armády kvůli zakázkám

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na generálním štábu Armády České republiky a dalších místech. Uvedla to Česká televize s tím, že akci dozoruje pražské Vrchní státní zastupitelství a má se týkat armádních zakázek.  

Více souvisejících

Armáda České Republiky Letecké nehody L159 Alca

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy