Armáda chce 30 nových obrněnců odolných proti minám

Praha - Armáda chce nakoupit 30 nových obrněných vozidel se zesílenou ochranou proti minám. Dvě desítky obrněnců plánuje pořídit pro spojaře a deset ve velitelské úpravě. ČTK to oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Výběrové řízení na nákup vozidel bude vyhlášeno v letech 2014 a 2017, záležet bude na rozpočtu ministerstva.

Armáda zatím neví, kolik budou požadovaná vozidla stát. Podle Růžičkové vzejde jejich cena z výběrového řízení.Obrněné vozy známé pod zkratkou MRAP jsou určeny pro nasazení v místech, kde hrozí zvýšený výskyt nástražných výbušných zařízení. "Důvodem plánovaného pořízení vozidel je zabezpečení systému velení a spojení u praporů nasaditelných sil. Bez toho nemůže žádná jednotka plnohodnotně existovat a tato vozidla nám chybí," uvedla Růžičková.Podle mluvčí by vozidla měla být určena pro tříčlennou posádku a měla by vážit maximálně 19 tun. Požadavkem armády je, aby stroje byly vysoce obratné, pohyblivé a měly dostatečnou ochranu proti minám.Patrně nejznámějšími obrněnci ve výzbroji armády jsou transportéry Pandur. Nákup 107 vozidel za 14,4 miliardy korun schválil v roce 2009 kabinet tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vojáci mají k dispozici také například vozidla Iveco a Dingo.Podle ministra obrany Vlastimila Picka je 42 miliardový rozpočet ministerstva tak nízký, že nestačí na obměnu a modernizaci zastaralé techniky. Ozbrojené síly podle něj nutně potřebují obnovit zastaralá bojová vozidla pěchoty, známá jako BVP. Modernizaci si vyžádá i vybavení dělostřelectva nebo radarová technika. Podle ministra má armáda naplánované nové projekty pro roky 2014 až 2020.

Související

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 
Jana Černochová

Česká vojenská pomoc Ukrajině podrobně. Černochová nechala odtajnit seznam

Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z odtajněného seznamu, jehož zveřejnění umožnila vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Veškerý vojenský materiál darovaný ze skladů Armády České republiky byl vždy vládou z bezpečnostních důvodů schválen v utajeném režimu.

Více souvisejících

Armáda České Republiky kauza: steyr - pandur Čeští vojáci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 22 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy