Praha - Ivana Tykačová se nebude znovu ucházet o koupi bývalých kasáren v pražském Karlíně. Cenu 620,2 milionu korun, kterou požaduje v opakované soutěži ministerstvo obrany, považuje za příliš vysokou. ČTK to dnes oznámila v tiskovém prohlášení. Ministerstvo věří, že se kupce podaří nalézt.
Stát žádá za areál skoro o 40 milionů korun víc než při minulé soutěži. V ní vyhrála firma Griva Art, kterou ovládá právě manželka finančníka Pavla Tykače. Ministr obrany Martin Stropnický ale tendr v únoru zastavil kvůli podezření na majetkové propojení vítězné firmy s dalším účastníkem výběrového řízení. Koncem března ale ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá.
Zrušením soutěže ministerstvo prý Tykačovou přimělo, aby se na věc podívala "ryze ekonomicky". "A z ekonomického pohledu mi současná cena nedává smysl. Proto se nezúčastním," napsala v tiskovém prohlášení, které ČTK zaslal její mediální zástupce Josef Vojta.
Za hlavní důvody své neúčasti označila vysokou cenu, která "nerespektuje nákladnou a složitou revitalizaci památkově chráněného objektu", nutnost změny územního plánu a "nepřehlednou a neodhadnutelnou a administrativní náročnost schvalovacího procesu".
Tykačová také v prohlášení uvedla, že kvůli "souběhu nepromyšlených kroků a nešťastných výroků" považuje ministerstvo na nepředvídatelného partnera. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek kritiku odmítl. "Původní tendr byl mediálně zpochybňován ještě dříve, než se jím vedení ministerstva začalo zabývat," sdělil ČTK. Dodal, že minimální cena karlínských kasáren byla stanovena na základě znaleckých posudků. "Věříme, že kupce pro tento lukrativní objekt najdeme," dodal. Soutěž znovu ministerstvo vyhlásilo v červnu, nabídky mohou firmy posílat asi do poloviny července.
Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.
Vyšší cena, kterou v nové soutěži ministerstvo požaduje, odůvodňuje hodnotou "unikátního objektu, jež se z hlediska developmentu nachází v jedné z nejrychleji se rozvíjejících částí hlavního města". Zájemce hledá obrana i za hranicemi - s nabídkou přímo oslovila přes 70 českých i zahraničních developerů. Informaci o prodeji kasáren Jana Žižky předalo ministerstvo rovněž 89 českým zastupitelským úřadům a 19 českým centrům v zahraničí, nabídku poslalo i zastupitelským úřadům cizích států v tuzemsku.
Související
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
ministerstvo obrany , Ivana Tykač (manželka miliardáře)
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě