Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na pražském Vítkově poděkoval válečným veteránům, připomněl legionáře, bojovníky z druhé světové války i novodobých misí. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ocenil zapojení armády do boje s koronavirem. Slavnostní nástup u Národního památníku na Vítkově připomněl Den válečných veteránů. Další pietní setkání se dnes uskuteční v Brně, Ostravě, Plzni nebo v Liberci.
"Je potřeba poděkovat všem," řekl premiér novinářům po ceremoniálu. Den válečných veteránů je podle něj velice důležitý z hlediska historie českého státu, Evropy i světa. Vzdát úctu je třeba legionářům, kteří vybojovali vznik samostatného státu, uvedl. V Česku podle něj žije 187 veteránů z druhé světové války. "Máme už mezi námi, a jim taky patří obrovský dík, 16.000 novodobých veteránů," dodal. Ze zahraničních misí české armády zmínil Afghánistán.
V proslovech během ceremoniálu Metnar připomněl třicítku vojáků, kteří se nevrátili z novodobých vojenských misí české armády. "Celosvětovým smyslem Dnu válečných veteránů je připomenout si oběti všech válek, nejenom světových válek, ale i dalších válečných konfliktů," řekl pak ministr novinářům. Zásluhy legionářů o republiku zdůraznil v proslovu náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Věnce během pietního aktu, doprovázeného nástupem vojáků s historickými prapory, položili vedle Babiše, Metnara a Opaty také místopředseda Senátu Jiří Růžička a představitelé státní správy, samospráv i Československé obce legionářské a dalších veteránských organizací. Oběti válek a vojáků, kteří v nich bojovali, účastníci uctili minutou ticha.
Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Loni byly kvůli pandemii covidu-19 vzpomínkové akce výrazně omezeny.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
Andrej Babiš , Armáda České Republiky , Lubomír Metnar , Den válečných veteránů (11. listopad)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
před 2 hodinami

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
před 3 hodinami

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
před 4 hodinami

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
před 5 hodinami

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
před 6 hodinami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 7 hodinami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 7 hodinami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 7 hodinami

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 7 hodinami

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 8 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 9 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 10 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 12 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 13 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 13 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 15 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 16 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě