Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky předložen, říká mluvčí policie

Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám prokázat vytištěným papírem, který bude kvůli koronavirové pandemii zdůvodňovat jejich mobilitu. Tisková mluvčí z Policejního prezídia České republiky Hana Rubášová upozorňuje, že oskenovaný dokument, anebo e-mail v mobilu už nebude dostačující. „Stejně jako doklady k vozu, tak i povolení k vycestování do jiného okresu musí řidiči doložit fyzicky. Dokument k výjezdu se stává součástí dokladů,“ říká pro EuroZprávy.cz kapitán Hana Rubášová.

Vrchní komisař Hana Rubášová tak potvrdila slova jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera, který agentuře ČTK oznámil, že policisté budou od středy po řidičích vyžadovat vytištěný papír, který bude zdůvodňovat, proč cestují mezi okresy. „První dny budeme tolerovat, když dokumenty k výjezdu občané předloží prostřednictvím e-mailu v mobilu, anebo na tabletu. Jelikož se ale jedná o fyzické předložení, je důležité mít dokumenty vytištěné,“ tvrdí mluvčí z Policejního prezidenta České republiky Hana Rubášová. Obdobnou rétoriku volí i vedoucí oddělení tisku z Krajského ředitelství policie hlavního města major Eva Kropáčová. „Dle aktuálního nařízení je povinnost se prokázat písemným dokladem.“

Podle Rubášové má papírový dokument stejnou hodnotu jako doklady k vozu. „Když vás zastaví hlídka, také jí nepředložíte řidičský, občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zaplacené pojištění oskenované v mobilu či v jiném moderním technologickém zařízení. Vše dokládáte fyzicky, a proto je nutné mít i papír zdůvodňující překročení hranic okresu přímo u sebe,“ vysvětluje důvod.

Rubášová si uvědomuje, že mnohým lidem nové nařízení zkomplikuje život, neboť každý doma nedisponuje tiskárnou. „Občané si budou muset pomáhat. Pokud někdo nevlastní tiskárnu, bude se muset obrátit na souseda či kamaráda, kterým do e-mailu pošle písemné zdůvodnění, a přátelé mu ho vytisknou. Jistě se najde někdo, kdo má tiskárnu doma, anebo v zaměstnání,“ míní mluvčí.

Kapitán Rubášová ale apeluje, aby k předání vytištěného dokumentu nedocházelo osobně. „Pořád je nutné dbát na dodržování hygienických opatření a omezovat sociální kontakty. Proto je dobré, aby soused anebo kamarád dotyčnému vytištěný papír hodil do domácí poštovní schránky a nepřišli tak vůbec spolu do kontaktu.“ Expertce na komunikaci je jasné, že současná situace je komplikovaná. „Nikdo v zemi není v komfortní situaci, všichni prožíváme nelehké, složité období. Ale věříme, že lidé budou k sobě soudržní a s vytištěním dokumentu si vzájemně pomohou,“ říká mluvčí Rubášová pro EuroZprávy.cz.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Doklady

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy