Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky předložen, říká mluvčí policie

Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám prokázat vytištěným papírem, který bude kvůli koronavirové pandemii zdůvodňovat jejich mobilitu. Tisková mluvčí z Policejního prezídia České republiky Hana Rubášová upozorňuje, že oskenovaný dokument, anebo e-mail v mobilu už nebude dostačující. „Stejně jako doklady k vozu, tak i povolení k vycestování do jiného okresu musí řidiči doložit fyzicky. Dokument k výjezdu se stává součástí dokladů,“ říká pro EuroZprávy.cz kapitán Hana Rubášová.

Vrchní komisař Hana Rubášová tak potvrdila slova jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera, který agentuře ČTK oznámil, že policisté budou od středy po řidičích vyžadovat vytištěný papír, který bude zdůvodňovat, proč cestují mezi okresy. „První dny budeme tolerovat, když dokumenty k výjezdu občané předloží prostřednictvím e-mailu v mobilu, anebo na tabletu. Jelikož se ale jedná o fyzické předložení, je důležité mít dokumenty vytištěné,“ tvrdí mluvčí z Policejního prezidenta České republiky Hana Rubášová. Obdobnou rétoriku volí i vedoucí oddělení tisku z Krajského ředitelství policie hlavního města major Eva Kropáčová. „Dle aktuálního nařízení je povinnost se prokázat písemným dokladem.“

Podle Rubášové má papírový dokument stejnou hodnotu jako doklady k vozu. „Když vás zastaví hlídka, také jí nepředložíte řidičský, občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zaplacené pojištění oskenované v mobilu či v jiném moderním technologickém zařízení. Vše dokládáte fyzicky, a proto je nutné mít i papír zdůvodňující překročení hranic okresu přímo u sebe,“ vysvětluje důvod.

Rubášová si uvědomuje, že mnohým lidem nové nařízení zkomplikuje život, neboť každý doma nedisponuje tiskárnou. „Občané si budou muset pomáhat. Pokud někdo nevlastní tiskárnu, bude se muset obrátit na souseda či kamaráda, kterým do e-mailu pošle písemné zdůvodnění, a přátelé mu ho vytisknou. Jistě se najde někdo, kdo má tiskárnu doma, anebo v zaměstnání,“ míní mluvčí.

Kapitán Rubášová ale apeluje, aby k předání vytištěného dokumentu nedocházelo osobně. „Pořád je nutné dbát na dodržování hygienických opatření a omezovat sociální kontakty. Proto je dobré, aby soused anebo kamarád dotyčnému vytištěný papír hodil do domácí poštovní schránky a nepřišli tak vůbec spolu do kontaktu.“ Expertce na komunikaci je jasné, že současná situace je komplikovaná. „Nikdo v zemi není v komfortní situaci, všichni prožíváme nelehké, složité období. Ale věříme, že lidé budou k sobě soudržní a s vytištěním dokumentu si vzájemně pomohou,“ říká mluvčí Rubášová pro EuroZprávy.cz.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Doklady

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy