Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky předložen, říká mluvčí policie

Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám prokázat vytištěným papírem, který bude kvůli koronavirové pandemii zdůvodňovat jejich mobilitu. Tisková mluvčí z Policejního prezídia České republiky Hana Rubášová upozorňuje, že oskenovaný dokument, anebo e-mail v mobilu už nebude dostačující. „Stejně jako doklady k vozu, tak i povolení k vycestování do jiného okresu musí řidiči doložit fyzicky. Dokument k výjezdu se stává součástí dokladů,“ říká pro EuroZprávy.cz kapitán Hana Rubášová.

Policie ČR kontroluje řidiče.
doporučujeme

Vrchní komisař Hana Rubášová tak potvrdila slova jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera, který agentuře ČTK oznámil, že policisté budou od středy po řidičích vyžadovat vytištěný papír, který bude zdůvodňovat, proč cestují mezi okresy. „První dny budeme tolerovat, když dokumenty k výjezdu občané předloží prostřednictvím e-mailu v mobilu, anebo na tabletu. Jelikož se ale jedná o fyzické předložení, je důležité mít dokumenty vytištěné,“ tvrdí mluvčí z Policejního prezidenta České republiky Hana Rubášová. Obdobnou rétoriku volí i vedoucí oddělení tisku z Krajského ředitelství policie hlavního města major Eva Kropáčová. „Dle aktuálního nařízení je povinnost se prokázat písemným dokladem.“

Podle Rubášové má papírový dokument stejnou hodnotu jako doklady k vozu. „Když vás zastaví hlídka, také jí nepředložíte řidičský, občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zaplacené pojištění oskenované v mobilu či v jiném moderním technologickém zařízení. Vše dokládáte fyzicky, a proto je nutné mít i papír zdůvodňující překročení hranic okresu přímo u sebe,“ vysvětluje důvod.

Rubášová si uvědomuje, že mnohým lidem nové nařízení zkomplikuje život, neboť každý doma nedisponuje tiskárnou. „Občané si budou muset pomáhat. Pokud někdo nevlastní tiskárnu, bude se muset obrátit na souseda či kamaráda, kterým do e-mailu pošle písemné zdůvodnění, a přátelé mu ho vytisknou. Jistě se najde někdo, kdo má tiskárnu doma, anebo v zaměstnání,“ míní mluvčí.

Kapitán Rubášová ale apeluje, aby k předání vytištěného dokumentu nedocházelo osobně. „Pořád je nutné dbát na dodržování hygienických opatření a omezovat sociální kontakty. Proto je dobré, aby soused anebo kamarád dotyčnému vytištěný papír hodil do domácí poštovní schránky a nepřišli tak vůbec spolu do kontaktu.“ Expertce na komunikaci je jasné, že současná situace je komplikovaná. „Nikdo v zemi není v komfortní situaci, všichni prožíváme nelehké, složité období. Ale věříme, že lidé budou k sobě soudržní a s vytištěním dokumentu si vzájemně pomohou,“ říká mluvčí Rubášová pro EuroZprávy.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

07.04.2021 15:09 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun…

Strážníci v Uherském Hradišti při zákroku proti muži bez roušky zákon…

07.04.2021 11:20 Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března,…

Policie během svátků zaznamenala 6921 přestupků proti opatřením

06.04.2021 16:50 Policisté v Česku od pátku do pondělka zaznamenali 6921 přestupků spojených s nedodržováním…

Ministerstvo se dohodlo s policií na kontrolách karantén a izolací

01.04.2021 13:23 Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou krajské hygienické stanice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama