Policie loni ukončila 5319 odposlechů, meziročně o 193 méně

Policie loni ukončila 5319 odposlechů, o 193 méně než v předchozím roce. Z krajských policejních ředitelství vykázalo největší počet úkonů pražské ředitelství, z celorepublikových útvarů ukončila nejvíce odposlechů stejně jako v předchozích letech Národní protidrogová centrála. Vyplývá to z analýzy odposlechů za rok 2019, kterou má ČTK k dispozici a kterou v pondělí projedná vláda.

Zatímco předloni z krajských ředitelství vykázala nejvíce ukončených odposlechů jihomoravská policie, v minulém roce se do popředí vrátila Praha, kde policisté ukončili 527 odposlechů. Následovalo policejní ředitelství Jihomoravského kraje s 488 odposlechy a Moravskoslezského kraje s 474 odposlechy. Naopak nejméně ukončených odposlechů, 52, vykázali policisté v Pardubickém kraji.

Národní protidrogová centrála loni ukončila 994 odposlechů, tedy o 62 více než v roce 2018. Naopak počet ukončených odposlechů Národní centrály proti organizovanému zločinu klesl o 114 na 587.

Kriminalisté loni používali odposlechy hlavně kvůli vyšetřování drogové kriminality, násilné trestné činnosti a takzvané trestné činnosti proti veřejnému zájmu, tedy například zločinnému spolčení, úplatkářství nebo převaděčství. Následovala majetková trestná činnost nebo podvody.

Odposlechy může policie použít jen po návrhu státního zástupce, se kterým musí souhlasit soud. Souhlas k odposlechu může dát u vybraných trestných činů také odposlouchávaný člověk, ale to se stává v minimu případů. Pokud při odposlechu nebyly zjištěny skutečnosti, které by byly významné pro trestní řízení, musí ho policie po souhlasu soudu nebo státního zástupce po třech letech od pravomocného skončení věci zničit.

Nejvyšší počet ukončených odposlechů zaznamenali policisté v roce 2004, odkdy statistiku sledují, a to v 9610 případech. Následovaly roky 2006 a 2014, kdy ukončené odposlechy překročily 7500 případů. Nejméně ukončených odposlechů policie naopak zaznamenala v letech 2008 a 2009, kdy jich bylo méně než 5000. Do roku 2004 statistika zaznamenávala zahájené odposlechy v daném roce, od tohoto data jde o počty ukončených úkonů.

Analýza se věnuje také sledování, která loni policie ukončila ve 4868 případech. Ke sledování policisté přistoupili opět hlavně v souvislosti s drogovou kriminalitou, s velkým odstupem následovala daňová trestná činnost, násilné činy, trestné činy proti veřejnému zájmu a také podvody.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Odposlechy

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

BIS odhalila agenta, který v ČR šířil ruskou propagandu. Využil i známé osobnosti

Bezpečnostní informační služba (BIS) v Česku odhalila ruského agenta, který se podílel na šíření ruské propagandy. Na pondělní konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně to uvedl ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy