Policie dnes zahájila kontroly, v prvních dnech bude shovívavější

Policisté začali v noci na dnešek kontrolovat řidiče i cestující z vlaků a autobusů, zda dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Kontroly jsou namátkové a policejní mluvčí shodně uvádějí, že v prvních dnech budou policisté shovívaví. Někde mají hlídky i vytisknuté formuláře pro ty lidi, kteří nemají nic nebo jen rukou psané prohlášení.

Konflikty při kontrolách policisté dosud žádné nehlásili, řidiči byli většinou připraveni a účel cesty prokázali. V úterý se k policii přidají vojáci. Lidé si ode dneška zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli epidemii covidu.

Hranice okresů lze ode dneška překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. V celé zemi začaly dnes platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška. Dodržování opatření bude kontrolovat podle policie v příštích týdnech přes 30.000 lidí.

V Moravskoslezském kraji dnes na více než 100 stanovištích hlídkovalo několik set policistů, v úterý se k nim přidá 500 vojáků. Policie nezaznamenala žádné problémy. Už od rána ale lidé na sociálních sítích sdíleli místa, kde policisté nové nařízení kontrolují. Mnozí se také dotazovali, kde je možné se policejním hlídkám vyhnout. Někteří poukazovali na to, že kvůli kontrolám vznikaly kolony, například na silnici mezi Ostravou a Havířovem. Policie to ale odmítá, dopravní situace mezi těmito dvěma městy je podle ní v ranní špičce vždy problematická.

Zaměstnanci některých firem v Moravskoslezském kraji dnes měli problémy při cestě do práce z jiných okresů. Například pracovníci státního podniku Diamo přijeli v některých případech až o hodinu později. Zaměstnanci huti Liberty Ostrava zase měli problém při prokazování zaměstnaneckým průkazem.

V Olomouckém kraji byli policisté na hlavních silničních tazích i na silnicích nižších tříd. Do bezpečnostního opatření je v kraji zapojeno 250 policistů, kteří zajišťují kontroly na 170 vytipovaných místech. Všechna stanoviště ale nejsou obsazena po celý den, každá hlídka má přidělena dvě až tři místa, která střídá. V úterý a ve středu se do kontrol zapojí v kraji 400 vojáků a 20 příslušníků Celní správy. Ve Zlínském kraji policie zkontrolovala stovky lidí, přesné údaje bude mít k dispozici v úterý.

Stále policejní kontroly v noci na dnešek zmizely z hranic dosud uzavřených okresů Sokolov a Cheb. Podobně jako v celé zemi budou kontroly namátkové. Policisté budou pohyb lidí kontrolovat na 44 místech. Dnes např. byli u čerpací stanice Benzina mezi okresy Sokolov a Karlovy Vary.

Středočeští policisté vytipovali ke kontrolám na 200 míst, ze tří čtvrtin jde o dálnice nebo silnice první třídy. Dnes od půlnoci do 07:00 udělali 2500 kontrol. Asi 30 aut museli otočit a do středních Čech je nepustili. Na sjezdu z D8 ve směru na Prahu u Nové Vsi na Mělnicku policisté zastavovali většinu osobních aut, kamiony nechávali projet bez kontrol. S agresivitou se policisté ve středních Čechách nesetkávali.

Z vlakového i autobusového nádraží v Třebíči cestující odjížděli bez kontrol policie. Někteří se na cestu mimo okres vydali bez potřebných potvrzení, jiní byli vybavení. Policie nehlídala ani silnici mezi Třebíčí a Jihlavou. Hlídky naopak zastavovaly řidiče u dálnice D1, v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nebo v Nových Dvorech na Žďársku. Do odpoledne policisté na Vysočině větší problémy nezaznamenali, vrátit museli jen několik lidí.

V Plzeňském kraji bude ode dneška každý den kontrolovat dodržování nových opatření okolo 250 policistů, od úterý jim pomůže asi 80 vojáků a 20 celníků. Namátkové kontroly se zaměří na hlavní silniční tahy na hranicích okresů, a to zejména ve frekventovaném čase příjezdu a odjezdu do zaměstnání. Na dálnici D5 se kontroly soustředí na sjezdy a nájezdy a situaci budou monitorovat i mobilní hlídky.

V Libereckém kraji byli policisté zatím benevolentní. "Dokonce jsme udělali to, že všechny hlídky mají vytisknuté formuláře, a pokud lidé nic nemají nebo jen rukou psané čestné prohlášení, tak jim je dáváme," uvedla mluvčí policie Jana Světlá. Ráno nepustili dál dvě auta, jejichž řidiči nesplnili podmínky. Oba směřovali po dálnici z Mladoboleslavska na Turnov.

Padesát stanovišť hlídala policie v Jihomoravském kraji, jejich umístění se průběžně mění. Většina řidičů byla schopna prokázat důvod, proč cestuje. Žádné větší problémy dnes nezaznamenali ani jihočeští policisté. Také tam hlídky přejížděly mezi jednotlivými místy, přestupky zatím řešily domluvou. "Dnes a v úterý ještě máme určitou benevolenci. To například znamená, že nám stačí mít potřebné dokumenty jen v e-mailu v mobilu. Ale od středy už budeme vyžadovat, aby lidé měli vše vytištěné na papíře a prokazovali se tím," řekl mluvčí Jiří Matzner.

Vláda výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Vycházky, běh a další aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. Nejvíc místa k rekreaci mají obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a Ralska na Českolipsku, jež je s rozlohou 170 kilometrů čtverečních čtvrtým největším městem v zemi. Na území, které se v souvislosti s dlouholetým pobytem vojsk pyšní nedotčenou přírodou, žije 2150 lidí. Lidé ve Strukově na Olomoucku mají prostor pro rekreaci výrazně omezenější. Druhá nejmenší obec v republice má rozlohu půl kilometru čtverečních. Starosta Jiří Hubáček dnes ČTK řekl, že opatření se u nich fakticky ani dodržet nedá.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

Trump přežil atentát, aby nastolil mír na Ukrajině, tvrdí Orbán. Řekl, proč se střílelo na něj a Fica

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i slovenského premiéra Roberta Fica byly spáchány atentáty kvůli jejich "protiválečným postojům". O tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy