Tajný večírek v Teplicích má dohru uvnitř policie, její postup může řešit inspekce

Ústecké krajské policejní ředitelství chce postoupit Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) prověřování postupu policie při oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v Teplicích. Na informaci Českého rozhlasu Sever dnes upozornil server iROHLAS.cz. Mluvčí inspekce Ivana Nguyenová ale na dotaz ČTK uvedla, že GIBS si věc zatím nepřevzala.

Postup policistů původně prověřoval odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství v Ústí nad Labem. "V průběhu minulého týdne se v mediálním prostoru objevily informace o 'záměrném ignorování' narozeninové oslavy v hotelu Prince de Ligne ze strany Policie ČR. Na základě těchto zveřejněných informací bylo šetření odboru vnitřní kontroly pozastaveno a věc byla postoupena dle věcné příslušnosti Generální inspekci bezpečnostních sborů pro podezření možného spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby," řekla Rozhlasu krajská policejní mluvčí Jana Slámová.

"Můžeme potvrdit, že jsme k této záležitosti obdrželi ze strany krajského ředitelství policie dokument nazvaný 'Postoupení spisového materiálu dle věcné a místní příslušnosti' s podezřením z možného spáchání trestného činu," reagovala Nguyenová.

"Dokument nicméně obsahoval pouze dva odkazy na internetové články, ve kterých doposud neshledáváme žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by zde bylo podezření ze spáchání trestného činu. Proto jsme obratem vyzvali krajské ředitelství policie, ale i policejní prezidium, aby podání bylo doplněno," vysvětlila mluvčí GIBS. "V případě, že bude doplněno o relevantní informace, začneme se záležitostí zabývat," doplnila.

Narozeninová oslava, která se konala 23. ledna, porušila několik vládních nařízení proti šíření koronaviru. Uskutečnila se, přestože policisté v Teplicích v té době kontrolovali restaurace, jež měly navzdory zákazu otevřeno.

Účast na oslavě stála místo libereckého krajského policejního vyšetřovatele Vladislava Husáka. Policejní prezident ho odvolal k 1. únoru. Husák, který má nově působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, však zatím formálně ve funkci zůstal. Je totiž hospitalizovaný a nemohl si převzít příslušné dokumenty.

Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát, v čele agentury rozdělující miliardy korun na sport ale zůstal. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či zastupitel města Teplice Michal Kasal.

V Česku nyní musejí být kvůli epidemii koronaviru zavřené vnitřní prostory restaurací. Zavřena musejí být také ubytovací zařízení, výjimka platí pro pracovní cesty. V hotelu někteří účastníci oslavy včetně Husáka přespali.

Související

Více souvisejících

Policie ČR GIBS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy