Převod pěti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany na dnešním zasedání schválila vláda. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) novinářům po jednání řekl, že peníze budou využity zejména na mandatorní výdaje, tedy na platy a příplatky pro vojáky, opravy techniky a také na posílení rozpočtů vojenských nemocnic, které jsou zapojeny do pomoci s koronavirovou epidemií.
Peníze kabinet armádě sliboval od konce loňského roku, Metnar za nejzazší termín převodu označil konec března.
"Vrácené peníze budou z velké míry využity i v rámci nasazení armády v boji s covidem," uvedl Metnar. Dodal, že v různých pozicích bylo zatím do řešení problémů s covidem zapojeno už 20.000 vojáků, nyní jich každý den pomáhají zhruba 4000. Starají se o nemocné v nemocnicích, pomáhají v sociálních zařízeních či při testování, vojáci také asistují policistům při hlídání hranic okresů, přes něž je zakázáno přejíždět bez závažných důvodů.
"Boj s koronavirem opět ukázal, jak je Armáda ČR důležitá. Ze všech stran slyším na vojáky chválu. Jsem rád, že se nebude šetřit právě na nich," poznamenal Metnar. Kdyby peníze nyní armáda nedostala, musela by na mandatorní výdaje začít sahat do rozpočtu určeného na investice, což by mohlo znamenat odložení, nebo dokonce zastavení některých modernizačních projektů.
Vláda splnila slovo a schválila vrácení zbylých 5 mld. Kč do rozpočtu @ObranaTweetuje. Boj s koronavirem opět ukázal, jak je @ArmadaCR důležitá. Ze všech stran slyším na vojáky chválu. Jsem rád, že se nebude šetřit právě na nich.
— Lubomír Metnar (@metnarl) March 29, 2021Resort měl původně na letošek dostat 85,4 miliardy korun. Komunisté, kteří menšinovou vládu tolerují, ale podmínili svou podporu státnímu rozpočtu jako celku škrtem deseti miliard určených pro armádu. Vláda následně slíbila peníze, které byly převedeny do rozpočtové rezervy, vrátit véjákům ihned na počátku ledna. Termín byl několikrát posunut a až na konci ledna kabinet obraně poslal prvních pět miliard korun.
Zástupci vlády původně hovořili o vrácení druhé poloviny částky do konce února. Metnar později řekl, že příslib navrácení peněz má do konce března. Ministr opakovaně uvedl, že pokud by se na armádě šetřilo, podá demisi.
Termín převodu peněz na konci března označil v polovině března na sněmovním výboru pro obranu za mezní, poté by ministerstvo muselo začít řešit, jak bude dále postupovat. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty nyní armáda bere peníze na sociální a zdravotní pojištění a na zvláštní příplatek pro vojáky z běžných výdajů, naposledy tak může učinit v dubnu. Poté by už na výplaty neměla dost peněz a musela by převést peníze určené na investiční výdaje. Ohroženy by byly investice včetně nákupu pásových bojových vozidel pěchoty.
Související
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
Vláda ČR , Armáda České Republiky , ministerstvo obrany , Lubomír Metnar
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
před 2 hodinami
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 3 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 7 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 8 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 10 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 11 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 12 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák