Armáda truchlí. Ve věku 96 let zemřela veteránka Božena Ivanová

Ve věku 96 let zemřela v noci na středu válečná veteránka Božena Ivanová. Smutnou zprávu oznámila Československá obec legionářská. Ivanová se za druhé světové války připojila k československým jednotkám v Sovětském svazu. 

"V noci z 23. na 24. května 2023 opustila tento svět poslední příslušnice 2. československé paradesantní brigády v SSSR, válečná veteránka ses. Božena Ivanová, členka Jednoty Československé obce legionářské v Ústí nad Orlicí," uvedla obec na webu

Ivanová se pod příjmením Koutná narodila 18. května 1927 v Praze. Do boje proti nacistům se nejprve zapojil její otec Antonín, který se stal příslušníkem československé vojenské jednotky na sovětském území. Dcera ho následovala a v roce 1944 se stala příslušnicí 2. čs. samostatné paradesantní brigády v SSSR. Dostala se dokonce do skupiny žen s povolením k paradesantnímu výcviku a absolvovala tři seskoky z balónu. 

Během války se seznámila s budoucím manželem, četařem Pavlem Ivanem, vzali se v říjnu 1945. Od roku 1963 žila rodina v České Třebové, kde Ivanová až do roku 1980 pracovala ve skladu náhradních dílů pro lokomotivy. Její manžel zemřel v roce 2006.

V říjnu 2019 obdržela válečná veteránka Medaili za hrdinství v boji od prezidenta Miloše Zemana a následně byla povýšena do hodnosti kapitánky ve výslužbě. Poslední roky života strávila v Domově Vlčí mák pro válečné veterány při Ústřední vojenské nemocnici Praha. 

Související

Ministerstvo obrany

Policie zasahuje na generálním štábu armády kvůli zakázkám

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na generálním štábu Armády České republiky a dalších místech. Uvedla to Česká televize s tím, že akci dozoruje pražské Vrchní státní zastupitelství a má se týkat armádních zakázek.  

Více souvisejících

Armáda České Republiky Božena Ivanová (válečná veteránka) státní vyznamenání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy