Andrej Babiš ve čtyřminutovém projevu na svém twitterovém účtu znovu nepravdivě označil Petra Pavla za vládního kandidáta. Označil ho za poslušného, tvárného a vděčného člověka, který vždy plnil příkazy. Následně pokračoval v šíření strachu, když nejdříve popřel vznikající totalitu a následně vyjmenoval vše, co ho vede k myšlence, že se totalita vrací.
„Ale napadá vás něco jiného? Naší zemi a naší demokracii především hrozí, že bude jen jedna oficiální pravda, bude jen jeden správný názor, jen ti správní kandidáti, jen ta správná média a bude jen jeden správný způsob života,“ vyjmenoval poslanec a šéf hnutí ANO. Připomněl tak komunistický režim v Československu před rokem 1989.
Následně kalkuloval, co se dělo za posledních čtrnáct dní volební kampaně. Jmenoval například zamezení svobody shromažďování nebo dehumanizaci a zastrašování oponentů. „Hrozí bezprecedentní omezení demokracie. Skutečná podstata demokracie totiž není uniformita ani řád, ale rozmanitost. Skutečná podstata demokracie není klid, ale pohyb.“
Na konci projevu apeloval na občany České republiky, aby si nenechali vzít svobodu. Podle svých slov chce „zastavit tuto vládu“.
Zase brojil proti vojákům
„Vláda se teď za podpory drtivé většiny médií snaží dosadit na Pražský hrad svého kandidáta. Poslušného, tvárného, vděčného, který vždy plnil příkazy,“ popsal Babiš svého protikandidáta. Opět tak brojil proti vojákovi, který složil přísahu a za Českou republiku byl ochoten položit život.
S jeho vnímáním vojáka nesouhlasí mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Ivo Zelinka. „Voják Armády České republiky rozhodně není povinen splnit jakýkoliv rozkaz, který mu je vydán. Legislativa jasně stanovuje případy, kdy nejenže není povinen rozkaz splnit, ale dokonce ho splnit nesmí,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.
Upozornil na to, že aby voják dokázal takové případy rozpoznat a adekvátně reagovat, musí být logicky nadán svým svědomím a být občansky i právně orientován. „Z výše uvedeného je evidentní, že voják není stroj na vykonávání rozkazů. Je to velmi zjednodušující, až karikující, vidění ozbrojených sil,“ uzavřel mluvčí.
Související
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
Andrej Babiš , Petr Pavel , prezidentské volby 2023 , Armáda České Republiky , Čeští vojáci
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 1 hodinou
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 1 hodinou
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 2 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 3 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 4 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 5 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
Americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee řekl zaměstnancům velvyslanectví, aby Izrael opustili dnes, pokud o tom uvažují. Uvedl to americký deník New York Times. Výzva diplomata k jeho podřízeným může souviset s očekáváním, že se bude stupňovat napětí v regionu.
Zdroj: Lucie Podzimková