Babiš obvinil Pavla, že vždy jen plnil rozkazy. Je to až karikující vidění vojáků, kontruje mluvčí Generálního štábu

Andrej Babiš ve čtyřminutovém projevu na svém twitterovém účtu znovu nepravdivě označil Petra Pavla za vládního kandidáta. Označil ho za poslušného, tvárného a vděčného člověka, který vždy plnil příkazy. Následně pokračoval v šíření strachu, když nejdříve popřel vznikající totalitu a následně vyjmenoval vše, co ho vede k myšlence, že se totalita vrací. 

„Ale napadá vás něco jiného? Naší zemi a naší demokracii především hrozí, že bude jen jedna oficiální pravda, bude jen jeden správný názor, jen ti správní kandidáti, jen ta správná média a bude jen jeden správný způsob života,“ vyjmenoval poslanec a šéf hnutí ANO. Připomněl tak komunistický režim v Československu před rokem 1989.

Následně kalkuloval, co se dělo za posledních čtrnáct dní volební kampaně. Jmenoval například zamezení svobody shromažďování nebo dehumanizaci a zastrašování oponentů. „Hrozí bezprecedentní omezení demokracie. Skutečná podstata demokracie totiž není uniformita ani řád, ale rozmanitost. Skutečná podstata demokracie není klid, ale pohyb.“

Na konci projevu apeloval na občany České republiky, aby si nenechali vzít svobodu. Podle svých slov chce „zastavit tuto vládu“.

Zase brojil proti vojákům

„Vláda se teď za podpory drtivé většiny médií snaží dosadit na Pražský hrad svého kandidáta. Poslušného, tvárného, vděčného, který vždy plnil příkazy,“ popsal Babiš svého protikandidáta. Opět tak brojil proti vojákovi, který složil přísahu a za Českou republiku byl ochoten položit život. 

S jeho vnímáním vojáka nesouhlasí mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Ivo Zelinka. „Voják Armády České republiky rozhodně není povinen splnit jakýkoliv rozkaz, který mu je vydán. Legislativa jasně stanovuje případy, kdy nejenže není povinen rozkaz splnit, ale dokonce ho splnit nesmí,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Upozornil na to, že aby voják dokázal takové případy rozpoznat a adekvátně reagovat, musí být logicky nadán svým svědomím a být občansky i právně orientován. „Z výše uvedeného je evidentní, že voják není stroj na vykonávání rozkazů. Je to velmi zjednodušující, až karikující, vidění ozbrojených sil,“ uzavřel mluvčí.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Petr Pavel prezidentské volby 2023 Armáda České Republiky Čeští vojáci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy