V Česku v uplynulých dnech opakovaně řádily bouřky, přičemž ušetřena nezůstala ani Praha. Škody hlásí Státní opera či první městská část, kde ve středu došlo k poškození morového sloupu na Malostranském náměstí. Udeřil do něj totiž blesk.
Městská část o poškození Sloupu Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí informovala na webu. "Škody způsobené bleskem na této památce jsou bohužel značné," konstatovala vedoucí odboru kultury, sportu a zahraničních vztahů Linda Klečková. Okolí památky obratem zabezpečili městští strážníci.
Blesk udeřil do božího oka na vrcholu sloupu a poškodil zejména sochu sv. Václava. "Upadlý zlatý meč českého národního světce i jiné fragmenty zajistil náš restaurátor," dodala Klečková. Výše škody je odhadována na desítky či stovky tisíc korun. O události byl informován Národní památkový ústav i magistrát.
Památka zatím zůstane zabezpečena, dojde k přesnému vyčíslení škody a kontrole stavu celého sloupu, zda nedochází k prasklinám i na jiných jeho místech. Úřad má v plánu vstoupit do jednání s pojišťovnou a učinit další kroky nezbytné k renovaci památky v souladu s orgány památkové péče.
Na velmi silné bouřky nad Prahou a jejím okolím v průběhu středy upozorňoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "S ohledem na hustě zastavěnou a obydlenou oblast je a bude impakt výrazný," konstatovali meteorologové.
Související
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
Aktuálně se děje
před 48 minutami
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
před 2 hodinami
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
před 3 hodinami
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
před 4 hodinami
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
před 7 hodinami
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
před 8 hodinami
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
před 9 hodinami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 10 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
Silné zemětřesení o síle 7,7 stupně podle Richterovy škály zasáhlo v sobotu v brzkých ranních hodinách indonéský ostrov Flores v provincii Východní Nusa Tenggara. Podle dosavadních informací provinčního guvernéra Emanuela Melkiadese Laky Leny si katastrofa vyžádala nejméně pět lidských životů, přičemž oběti byly zasypány troskami budov během spánku. Na místě zasahují záchranáři, kteří se snaží vyprostit případné přeživší uvízlé v poškozených stavbách.
Zdroj: Libor Novák