Budou Češi volit poštou? Návrh je těsně před hlasováním

Návrh na zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí je před závěrečným schvalováním ve Sněmovně a mohl by být schválen ještě tento měsíc.

Poslanci z hnutí ANO navrhli další změny v současné volební novině, zatímco SPD prosazuje její zamítnutí. Během mimořádné schůze, kterou svolala koalice, trvalo druhé čtení předlohy dva jednací dny a debata zabrala zhruba 20 hodin čistého času.

Poslanci ANO a SPD brzdili projednávání korespondenční volby, podobně jako v úvodním kole. Obě hnutí se v minulých volbách do Sněmovny nesetkala s takovým zájmem ze strany krajanů jako vládní strany. Kritici z opozice opakovaně tvrdili, že korespondenční volba může být účelová a narušovat ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Varovali také před možností manipulace s hlasy a snížením důvěry veřejnosti ve volby.

Naopak koaliční představitelé s těmito obavami nesouhlasili a tvrdili, že korespondenční volba zlepší dostupnost volebního práva pro Čechy v zahraničí. Návrh umožňuje českým občanům v zahraničí hlasovat dopisem, pokud jsou zapsáni v místně příslušném zastupitelském úřadu do voličského seznamu. Tento mechanismus se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb a mohl by být poprvé využit v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce.

Hnutí ANO trvá na odkladu účinnosti na rok 2026 a navrhlo vyloučit volby do Evropského parlamentu kvůli riziku dvojího hlasování. Další úpravy navrhují omezit možnost hlasování poštou pouze na ty Čechy v zahraničí, kteří mají trvalé bydliště, nemovitost nebo platí daně či odvody v Česku. 

Související

Více souvisejících

Volby Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy