Čaputová a Pavel si navzájem dali nejvyšší státní vyznamenání

Český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová si během její poslední zahraniční cesty v Praze navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání. Čaputová dnes návštěvu České republiky zakončí. 

Čaputová ve čtvrtek převzala z rukou českého prezidenta nejvyšší české státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy, za zvlášť vynikající zásluhy v prospěch Česka. Pavel dostal nejvyšší slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže I. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. 

"Zuzana Čaputová má všechny rysy, které by měla hlava státu mít, a to je lidskost, vstřícnost, snaha naslouchat a porozumět lidem a také zodpovědnost k roli, kterou plní. Navíc si dokázala udržet své hodnoty a osobní integritu i v časech, kdy čelila těm nejhorším útokům," napsal český prezident na síti X. "Paní prezidentko, chtěl bych Vám moc poděkovat a zdůraznit, že nejenom na Pražském hradě, ale i v České republice budete vždy vítána," dodal.

Vyznamenání pro Pavla podle Čaputové symbolizuje blízkost vztahů mezi oběma zeměmi. "Je mi ctí udělit ho právě vám, protože mám velký respekt a úctu ke způsobu, jak vykonáváte svou funkci," řekla končící slovenská prezidentka a ocenila jeho statečnost či neoblomnost. Pavel podle ní má schopnost se dívat za horizont a klást důraz na dlouhodobou strategickou vizi bezpečnosti a prosperity. 

Po ceremonii předávání vyznamenání následoval slavnostní oběd, který na počest slovenské hlavy státu a jejího partnera hostí prezident s manželkou Evou. Zúčastní se ho osobnosti československého politického i společenského života. 

Čaputová je od středy na dvoudenní návštěvě Česka, jde o její poslední zahraniční cestu ve funkci. Ve čtvrtek dopoledne přednesla projev na konferenci Prague European Summit, kde převzala ocenění Vision for Europe. 

Související

Petr Pavel

"Nebude to katastrofa." Pavel dal americké stanici názor na Ukrajinu či Trumpa

Na washingtonský summit NATO zavítal také český prezident Petr Pavel. V jeho průběhu ve středu poskytl rozhovor americké veřejnoprávní stanici PBS.  Zdůraznil, že aby mohla Ukrajina vstoupit do aliance, musí skončit válka. „Vyvolávat očekávání, že se Ukrajina může stát členem NATO na tomto summitu, je samozřejmě nereálné,“ řekl.

Více souvisejících

Petr Pavel Zuzana Čaputová státní vyznamenání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy