Čermák půjde na 5,5 roku za mříže, potvrdil soud. Vyzýval k násilí vůči politikům

Vrchní soud v Praze dnes potvrdil souhrnný trest v délce pět a půl roku vězení pro Tomáše Čermáka za podporu a propagaci terorismu. Muž vyzýval k použití násilí vůči politikům, chtěl tak zabránit přijetí novely pandemického zákona. Do jednací síně ho dnes přišla podpořit zhruba stovka příznivců.

Čermák se vůči novele vymezoval na sociálních sítích, a to nejprve v živém vysílání a následně v půlhodinovém videu. Své příznivce vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí legislativy, k převzetí moci a vyvázání Česka z EU a NATO. Za cíle pak označil senátory, poslance a členy vlády. Projev viděly tisíce lidí, stovky z nich ho sdílely dál.

"Nemůžeme chodit každý týden někam protestovat a mrznout tam. Uděláme plán, musíme se spojit všichni a udělat pořádný uragán. Musíme těm dobytkům zarazit tipec. Vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy. Nějaká mírová cesta, nějaké právo, neudělá nic," prohlašoval na videu.

Muž z Holýšova na Plzeňsku se u soudu ke skutku doznal, právní kvalifikaci ale odmítal a tvrdil, že byl prostým opozičním aktivistou. Původně uložený trest označil za hodně nepřiměřený a žádal o jeho zmírnění. Na jaře se hájil slovy, že šlo o nadsázku, přičemž si neuvědomil důsledky.

Státní zástupce to ale dnes odmítl. "Veřejně vybízel diváky, aby vypálili Senát," řekl a zdůraznil, že pronesené výroky je nutné hodnotit v kontextu doby, kdy probíhala koronavirová pandemie. Čermákovi příznivci byli v soudní síni hlasití, současně si stěžovali, že špatně slyší. "Když budete zticha, tak to uslyšíte," reagoval soudce Jiří Lněnička.

Odsouzený muž už byl dříve potrestán za výroky o Ukrajincích. Dostal desetiměsíční podmínku. Zároveň čelí obžalobě kvůli nebezpečnému pronásledování a výtržnictví. Jde o případ obtěžování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. 

Související

Městský soud v Praze, ilustrační fotografie.

Tušl stráví 19 měsíců za mřížemi kvůli dotírání na Kubka a Flegra

Pražský městský soud v pondělí potvrdil dezinformátorovi Patriku Tušloi souhrnný trest odnětí svobody v délce 19 měsíců za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra a předchozí trestné činy. Dnešní rozhodnutí není pravomocné. 

Více souvisejících

Tomáš Čermák soudy Vrchní soud v Praze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy