Případů černého kašle v Česku nadále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už se od začátku roku potvrdilo přes 1200 případů nemoci, která představuje nebezpečí zejména pro novorozence a plně neočkované kojence.
Do 25. února už bylo letos ohlášeno celkem 1217 případů černého kašle, za poslední kalendářní týden jich přibylo 374. Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách, konstatovali odborníci.
U dětí do jednoho roku bylo potvrzeno 30 případů pertuse, nejvíce případů připadá na teenagery mezi 15. až 19. rokem věku. Přes 200 případů zatím hlásí Jihočeský a Středočeský kraj. Naopak pouhé tři případy eviduje Karlovarský kraj.
Hygienici v uplynulých dnech na sociální síti zmínili, že epidemie černého kašle se vyskytuje jednou za 3 až 5 let, přičemž v Evropské unii a v Česku je letos charakterizována očekávaným nárůstem nemocnosti. Při té příležitosti zdůraznili, že před chorobou existuje ochrana.
"Očkování proti černému kašli je součástí pravidelného očkování pro děti. Apelujeme na dodržování očkovacího kalendáře a doporučení lékaře. Děti do 1 roku věku jsou tímto onemocněním nejvíce ohroženi. Očkování dospělých je doporučeno zejména v prevenci přenosu onemocnění na nejmenší děti, proto se doporučuje zvážit očkování v například v těhotenství," uvedli hygienici na síti X.
Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku. Závažnou, nezřídka fatální komplikací pertuse bývá bronchopneumonie. Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací. K většině úmrtí spojených s pertusí dochází u kojenců mladších tří měsíců věku.
Související
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
Je to alarmující. Tolik případů eboly za krátký čas ještě nebylo, tvrdí experti
nemoci , černý kašel , Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
před 1 hodinou
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
před 2 hodinami
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
před 4 hodinami
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
před 5 hodinami
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
před 6 hodinami
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
před 6 hodinami
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
před 7 hodinami
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
před 8 hodinami
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
před 9 hodinami
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
před 9 hodinami
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
před 10 hodinami
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
před 10 hodinami
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 11 hodinami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 12 hodinami
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 13 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 13 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 15 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
Extrémní vlna veder, která v těchto dnech sužuje Evropu, přinesla tragickou bilanci ve Francii, kde od minulého čtvrtka utonulo v souvislosti s horky již 40 lidí. Ministryně pro sport a mládež Marina Ferrariová v této souvislosti varovala před riziky spojenými s koupáním na nehlídaných místech, kam lidé v touze po ochlazení často míří, aniž by domysleli nebezpečí. Francie v úterý zažila vůbec nejteplejší červnový den v historii měření s celostátním teplotním průměrem 29.8 stupně Celsia a více než polovina země se ocitla v nejvyšším stupni pohotovosti. Kritická situace panuje také v Německu, kde záchranáři hlásí několik utonulých poté, co zejména muži přecenili své síly ve vodě, přičemž tři těla byla vyplavena z řeky Rýn.
Zdroj: Libor Novák