Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

Od července 2022 byli studenti nasazeni u HMLAT-303 a absolvovali stejné kurzy a praktický výcvik, jako vojenské profesní specializace (MOS) americké námořní pěchoty pro vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Učební plán byl navržen tak, aby poskytl počáteční znalosti, dovednosti a zkušenosti potřebné k údržbě, provozu a létání na platformě H-1.

Podplukovník Mark Koval, velící důstojník HMLAT-303, řekl: „Výcvik, který český tým absolvoval, mu poskytl základní znalosti pro létání a údržbu těchto strojů, aby byl vybavený základními dovednostmi, které ulehčí přechod na taktický výcvik s vlastní flotilou vrtulníků.“

V rámci modernizace tuzemských ozbrojených sil a posílení vlastní obrany se Česká republika v roce 2019 rozhodla pro platformu H-1 - čtyři stroje AH-1Z a osm UH-1Y. Aby se připravila na příchod nových strojů, plánovanou v letošním roce, část posádek techniků byla vyslána na výcvikový kurz HMLAT-330. Během kurzu absolvovali úvodní školení a školení zahrnující navigaci, munici, formaci, výcvik s brýlemi pro noční vidění, terénní a přístrojový výcvik. Kromě toho technici údržby absolvovali kurz v Centru pro výcvik techniků námořního letectva v Camp Pendletonu, Ca.

„Cílem výcviku je zajistit, aby Vzdušné síly Armády České republiky měly k dispozici všechny nástroje a prostředky nezbytné pro provoz nových vrtulníků po celá desetiletí,“ uvedl plukovník Vasilios Pappas, vedoucí programu PMA-276.

Po návratu posádky H-1 zpátky do České republiky pak piloti a technici budou pokračovat v dalším školení a výcviku přímo s výrobcem vrtulníků, společností Bell a jejich dodavatelem, společnosti Pinnacle Solutions. Využijí model „výcviku trenérů“, aby si osvojí poslední dovednosti potřebné k provozu a údržbě flotily vrtulníků AH-1Z a UH-1Y a vyškolili další příslušníky

Očekává se, že letka Vzdušných sil AČR začne samostatně působit koncem roku 2024.

PMA-276 má na starosti komplexní nákup, vývoj, podporu, nasazení do provozu a likvidaci programového systému blízké vzdušné podpory, protiletadlové ochrany, ozbrojeného doprovodu, ozbrojeného/viditelného průzkumu a palebné podpory námořní pěchoty.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy