Česko se chce připravit na obranu státu a mobilizaci. Zásadně změní strategické dokumenty

České strategické dokumenty týkající se bezpečnostní a obranné politiky čeká zásadní revize. Nově zohlední změnu bezpečnostního prostředí z posledních let. Upozorní například na to, že Česko musí mít dostatek zásob, že přišlo o takzvanou varovací dobu před možným konfliktem nebo že stát musí být schopen v případě nutnosti mobilizovat. 

Zdůrazní též, že obrana je věcí celého státu a celé společnosti, nejen ministerstva obrany a armády. ČTK to řekl vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš.

Změnu strategických dokumentů si vládní koalice stanovila jako jeden z bodů svého programového prohlášení ještě před začátkem války na Ukrajině. Podle Jireše už v té době bylo jasné, že jsou zastaralé. Zároveň situaci akcelerovala válka na Ukrajině i schválení nové strategické koncepce NATO. Současná vláda má také v bezpečnostní a obranné oblasti mnohem větší ambice než předchozí kabinety. "Všechny tyto faktory je třeba promítnout do nové architektury české bezpečnostní a obranné politiky," řekl Jireš.

Chystané změny označil za “národní strategickou revizi”. Do konce jara by mělo ministerstvo zahraničí přepracovat bezpečnostní strategii státu. Na ni budou navazovat ministerstvem obrany chystané obranná strategie, dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2040 a koncepce výstavby armády. Všechny dokumenty budou vzájemně provázané. Úřady už na nich pracují od podzimu.

Jireš vyjmenoval některé zásadní body, které by revize měla obsahovat. Jedním z nich je to, že už neexistuje v souvislosti s možným ohrožením nebo konfliktem varovací doba, se kterou bezpečnostní stratégové v minulosti počítali. "To znamená, že území našich spojenců nebo České republiky může být napadeno v zásadě kdykoli,“ uvedl.

Válka na Ukrajině také podle něj ukázala obrovskou materiálovou náročnost podobného konfliktu. Česko si proto musí vytvořit zásoby všeho druhu, zejména munice.

Za třetí bod Jireš označil schopnost válečného rozvinutí ozbrojených sil. "Lidově tomu můžeme říkat mobilizace. To je něco, co je odjakživa zakotveno v legislativě, nikdy to z ní nezmizelo, ale zároveň v uplynulých desetiletích nebyly činěny kroky, které by to mohly v praxi uspokojivě realizovat," uvedl.

Jireš zdůraznil také nepostradatelnou roli průmyslu a jeho kapacit. "V případě, že bychom byli nuceni vést operaci kolektivní obrany ve spolupráci s našimi spojenci, tak budeme potřebovat zajistit od průmyslu dodávky materiálu, který přesahuje čistě záběr obranného průmyslu," podotkl.

Za zásadní označil nutnost celospolečenského přístupu k obraně. "Jednou z hlavních zpráv nové obranné strategie bude, že obrana země není pouze úkolem ministerstva obrany a ozbrojených sil, ale všech resortů, všech správních orgánů a společnosti jako celku,“ řekl.

Souběžně s přípravou strategických dokumentů ministerstvo obrany proto pracuje na reformě zapojení občanů do obrany státu.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy