Čeští vyšetřovatelé evidují 2800 válečných incidentů, uvedla Bradáčová

Čeští vyšetřovatelé válečných zločinů na Ukrajině evidují z otevřených zdrojů zhruba 2800 incidentů a přes 40.000 poškozených či zničených objektů. Mají také informace o vysídlování dětí z Ukrajiny do Ruska. Serveru Seznam Zprávy to řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Doplnila, že česká policie obvinila za rok od zahájení ruské invaze 57 lidí z nenávistných trestných činů vůči Ukrajincům.

Do vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině se může Česko zapojovat díky tzv. zásadě univerzality, jejímž smyslem je zajistit postih na základě mezinárodního práva. Na konci loňského března zahájilo úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu použití zakázaného bojovného prostředku a nedovoleného vedení boje. Od začátku letošního roku vede prověřování nově zřízená Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě.

"Z otevřených zdrojů policejní orgán zaznamenal zhruba 2800 incidentů spojených s útoky proti civilní infrastruktuře nebo obecně s vedením bojových operací či přímo proti civilisty obývaným oblastem. Odhadem bylo poškozeno nebo zničeno přes 40.000 objektů civilní infrastruktury," sdělila Bradáčová.

Podezření ohledně únosů ukrajinských dětí se podle ní týkají oblasti Charkova, Kyjeva, Mykolajiva a Záporoží.

Čeští vyšetřovatelé získávají informace o válečných zločinech i výslechem uprchlíků, které vyhledali přes neziskové organizace, resp. kteří se přihlásili prostřednictvím policejního on-line dotazníku. Podle Bradáčové však většina ze zhruba 280.000 uprchlíků aktuálně přítomných na českém území buď žádné informace nemá, nebo vypovídat nechce. Důvodem je strach a obecná nedůvěřivost Ukrajinců vůči státním institucím včetně policie.

Výsledky své práce vyšetřovatelé průběžně poskytují Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. "Nově byla spuštěna pilotní zkušební verze databáze elektronických důkazů. Úzce spolupracujeme s Eurojustem, který koordinuje postupy napříč Evropou," popsala vrchní státní zástupkyně.

Pražské vrchní státní zastupitelství se zabývá i obcházením protiruských sankcí, podle Bradáčové jsou to ale jen jednotky případů, všechny ve stadiu prověřování.

Co se týče nenávistných projevů vůči Ukrajincům, česká policie obdržela za uplynulý rok od veřejnosti přes 800 podnětů. Týkaly se zejména příspěvků na sociálních sítích. Pro podezření z trestného činu prověřovala zhruba 300 z těchto tipů, v 57 případech pak zahájila stíhání.

"Jednalo se o podezření z trestných činů násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Šlo o výhrůžky smrtí nebo násilím, škody či už užité násilí. Zaznamenali jsme podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejích práv, mám na mysli národ. Šlo také o schvalování a ospravedlňování trestných činů válečných a zločinů proti lidskosti," uvedla Bradáčová.

Za schvalování ruské agrese si v obvodu pražského vrchního státního zastupitelství vyslechlo obvinění devět lidí. Z toho čtyři už byli pravomocně odsouzeni a u dvou policie stíhání odložila, dodala vrchní státní zástupkyně.

Související

Lenka Bradáčová, státní zástupce

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už ve formě SMS a MMS zpráv či audiohovorů a videohovorů. Novinářům to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poznatků je podle ní velké množství a česká policie je nyní především musí analyzovat. Zdůraznila, že jde teprve o prvotní šetření.
Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Státní zástupce Šaroch v Čapím hnízdě pochybil, tvrdí Bradáčová

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků v kauze Čapí hnízdo. Vznikly tak průtahy v trestním řízení. V tiskové zprávě o tom dnes informovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Více souvisejících

Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) válka na Ukrajině válečné zločiny

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy