Vinen z nebezpečného pronásledování. Soudkyně vyřkla rozsudek nad dezinformátorem Tušlem

Dnes proběhl další soud s dezinformátory Patrikem Tušlem, Tomášem Čermákem a Zdeňkem Masárem, tentokrát ve věci obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. Tušl si vyslechl rozsudek s tím, že je vinen. Obvodní soud pro Prahu 8 mu uložil souhrnný trest 19 měsíců. 

Dezinformátor Tušl dostal souhrnný trest devatenácti měsíců ve věznici s ostrahou. K původnímu trestu patnácti měsíců se mu tedy přičtou ještě další čtyři.

EuroZprávy.cz oslovily Milana Kubka s prosbou o komentář k soudnímu procesu a průběhu vyšetřování. „Vše podstatné jsem řekl u soudu. Já, moje žena i moje děti jsme si prošli těžkým obdobím. Celé týdny jsem musel mít policejní ochranu. Nechci se k tomu vracet, ale jsem rád, že spravedlnosti bylo učiněno za dost,“ napsal redakci v textové zprávě.

Soud neprobíhal nijak pokojně. Podle serveru iRozhlas.cz soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 8 nejdříve vykázala ze síně šiřitele konspiračních teorií Pavla Zítka, posléze souhlasila s vyklizením chodby před jednací síní.

Fotografie od serveru Seznam zprávy zveřejněné na twitteru ukazují na další roztržky mezi stoupenci dezinformátorů, těžkooděnci a justiční stráží.

Rovněž na twitteru o chování Čermáka a Tušla informoval novinář výše zmíněného serveru Vít Kubant. Zítko odmítal předložit občanský průkaz, protože „nepoužívá falešný korporátní doklad“. V jednací síni byli v té chvíli přítomni i těžkooděnci.

Tušl je spolu s dalšími dvěma muži stíhán také kvůli výtržnictví, a to kvůli tomu, že před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra podle státní zástupkyně předloni v listopadu pouštěli sirénu a vyzývali ho, aby „jménem zákona“ upustil od protiprávního jednání.

Flegr při březnovém soudním jednání řekl, že se necítil ohrožen, neviděl ze strany shromážděných žádnou nenávist, měl pocit, že šlo spíše o komerční záležitost. Oproti svým předchozím zvykům ale začal například zamykat, uvedl také, že strach měla jeho rodina.

Flegr dodal, že obavy má spíše od chvíle, kdy lidé na jedné z demonstrací proti pandemickým opatřením nesli jeho fotografii s nápisem "zrádce národa". Podle Flegra ale Tušl svým chováním přispěl k tomu, že ho část Česka považuje za nepřítele národa.

Dlouhý proces s dezinformátory

Tušl už v březnu odešel od soudu s rozsudkem 15 měsíců odnětí svobody. Souhrnný trest mu potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

Čermákovi pro změnu 19. července Vrchní soud v Praze potvrdil trest 5,5 let vězení za podporu a propagaci terorismu. Podle informací serveru Deník.cz se tak stal prvním člověkem odsouzeným za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Ani tento soud se neobešel bez hlasitých projevů jeho podporovatelů, kteří vyjadřovali svůj nesouhlas pískotem a voláním „hanba“.

V dalších problémech se nachází také dezinformátorka Jana Peterková. Ta byla 7. června převezena záchrannou službou z justičního areálu Na Míčankách do vinohradské nemocnice, kde jí byla poskytnuta zdravotní péče. „Následně se veřejně, a to i prostřednictvím sociálních sítí, vyjadřovala v tom smyslu, že údajně ji měla poskytovaná zdravotní péče ohrožovat na životě, případně zdraví,“ vysvětlila Fakultní nemocnice Královské Vinohrady důvod, proč na Peterkovou podává trestní oznámení.

Čermák se nepoučil

Ukazuje to video dostupné z několika zdrojů na twitteru. Čermák na něm roztahuje ještě s dalším mužem, patrně jeho kamarádem, vlajku Sovětského svazu. „Čím víc jich nas*reme, tím líp,“ říká muž na videu. „Tady tu krásku tady máme,“ pokračuje při roztahování vlajky.

„To se jim líbit nebude, v*le,“ poznamenal s úsměvem Čermák, když už symbol někdejšího komunistického hegemona veřejně vlál. „To je dobře,“ odpověděl mu muž a zvolal: „Takže za Rusko, jo? Pro Rusko. Pro ruský šváby. Jsme hvězdy.“

Související

Více souvisejících

soudy Patrik Tušl Tomáš Čermák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Írán

Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?

Írán předložil Spojeným státům nový návrh, který má za cíl znovu otevřít strategický Hormuzský průliv a ukončit probíhající válečný konflikt. Podle informací amerických představitelů a zdrojů blízkých vyjednávání webu Axios však íránský plán obsahuje zásadní háček: požaduje odložení rozhovorů o jaderném programu na neurčito, respektive na pozdější fázi.

před 2 hodinami

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje

Záchranná operace, která nemá v moderní historii obdoby, se přesouvá do své rozhodující fáze. Transportní loď s keporkakem, kterému záchranáři přezdívají „Timmy“, pokračuje v cestě směrem k Severnímu moři. Ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách konvoj remorkérů minul dánské pobřeží a zamířil k západnímu břehu Švédska. Kolem páté hodiny ranní se plavidlo nacházelo u ostrova Sejero.

před 2 hodinami

Americká armáda

Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa

Prezident Donald Trump oznámil, že Pentagon zvažuje stažení části z téměř 40 000 amerických vojáků rozmístěných v Německu. Toto prohlášení přichází jen několik dní poté, co německý kancléř Friedrich Merz ostře kritizoval Spojenými státy vedenou válku v Íránu. Trump na sociálních sítích uvedl, že USA prověřují a revidují vojenskou přítomnost v zemi, která po desetiletí tvoří klíčový pilíř obrany NATO v Evropě.

před 3 hodinami

Ropa

EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy

Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.

před 4 hodinami

Ropa, ilustrační fotografie

Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky

Cena ropy Brent během středy překonala hranici 126 dolarů za barel, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2022. Tento prudký nárůst o více než 13 % během jediného dne následuje po varování Donalda Trumpa, že americká blokáda íránských přístavů může trvat i několik měsíců. Trhy reagují na patovou situaci, kdy mírové rozhovory stagnují a Írán v odvetě drží Hormuzský průliv téměř uzavřený pro ropné tankery. 

před 6 hodinami

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu

Ještě než stihne aktuální sezóna české nejvyšší fotbalové soutěže skončit, vedení Baníku Ostravy ví, že ho ve zbytku ročníku povede již čtvrtý trenér. Po Pavlu Hapalovi, Tomáši Galáskovi a Ondřeji Smetanovi bude mít za cíl zachránit slavnou tuzemskou fotbalovou značku v první lize dosavadní trenér B-týmu Josef Dvorník. Pro osmatřicetiletého stratéga půjde o premiérové prvoligové angažmá a hned se bude jednat o takto velký křest ohněm.

včera

včera

včera

včera

Těžba ropy

Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly

Ceny ropy prudce vzrostly a vyšplhaly se až na úroveň 115 dolarů za barel v reakci na zprávy, že se Spojené státy připravují na prodloužení blokády íránských přístavů. Ropa Brent po úterním uzavření na hodnotě mírně nad 110 dolary posílila, a i když kolem poledne její cena mírně korigovala na 114,37 dolaru, stále se drží vysoko nad úrovněmi z období před vypuknutím konfliktu.

včera

včera

Evropský parlament

Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko

Evropská komise se rozhodla obrátit na Soudní dvůr Evropské unie v případě České republiky a Maďarska kvůli nesprávnému zapracování pravidel evropského zatýkacího rozkazu do jejich vnitrostátní legislativy. 

včera

Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS

Slovenská justice vynesla definitivní tečku za jedním z nejzávažnějších kriminálních případů v historii země. Nejvyšší soud SR tuto středu pravoplatně potvrdil trest pro Juraje Cintulu, který v květnu 2024 v Handlové vážně postřelil předsedu vlády Roberta Fica. Útočník stráví za mřížemi 21 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy