Ledovka paralyzuje Česko. Ráno nevyjedou desítky vlaků

Praha - Déšť v kombinaci s nízkými teplotami a namrzáním pomalu proměňuje celou zemi v ledovou klouzačku. V Brně, později v Praze a v dalších městech zkolabovala doprava. Na namrzlých silnicích hromadně havarovala auta. Na Přerovsku a Prostějovsku vyhlásili kalamitu. V úterý ráno nevyjedou desítky vlaků!

Před ledovkou už ve speciální výstraze varovali meteorologové. Ledovka se bude tvořit až do úterního večera, přičemž nejsilnější bude na Vysočině a na jihu Moravy. Mrznoucí déšť se postupně rozšíří i na většinu území Moravy a Slezska a do východních, jižních a západních Čech, tam ale nebude ledovka už tak silná. Informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který rozšířil svou předchozí výstrahu až do úterních 18:00. Původní výstraha platila do pondělních 23:00.

Patrně nejhorší situace byla podle předpovědi na Vysočině a jihu Moravy. V Brně bylo tak mrazivo, že padající déšť zamrzal na trolejích a nemohly jezdit trolejbusy a tramvaje. Namrzlé nebo dokonce propálené troleje se objevily na mnoha místech města. Dopravce se snažil situaci zachraňovat nasazováním autobusů. "Námraza a šílené počasí nám působí hrozné problémy. Dispečeři takovou situaci nepamatují třicet let," řekla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Námraza si v pondělí dopoledne při autonehodě vyžádala první lidský život. Na Chebsku zemřel dvaadvacetiletý řidič dodávky. více: První oběť ledovky! Mladík (22) nepřežil náraz do stromu!

Pokles teplot způsobuje námrazu na silnicích v celé zemi. Hlášeny byly hromadné nehody osobních i nákladních aut, převrácené kamiony a dokonce i havarovaný vůz hasičů. Na Přerovsku silničáři vyhlásili kalamitní stav a doporučují řidičům vůbec nevyjíždět. Přednostně se starají o silnice první třídy.

Po Brnu a dalších větších městech zkolabovala večer doprava i v Praze. A dopravní podnik varuje, že veřejná doprava bude výrazně omezena i ráno.

Namrzlé troleje zastavily většinu pražských tramvajových linek. V části své trasy nejezdí 16 linek z celkových 22, problémy mají tramvaje i na jiných místech v metropoli. Led na elektrickém napájení zkomplikoval také provoz příměstských vlaků kolem Prahy. Pražská policie kvůli zvýšenému počtu nehod posílila hlídky.

SITUACI S NÁMRAZOU SLEDUJEME ON-LINE:

22:43 Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (ŠZDC) Jakub Ptačinský varoval, že ráno v postižených oblastech zůstane stát možná až polovina vlaků. Kvůli dešti a teplotám se na trolejích vytvořila námraza, která vyřadila z provozu elektrické lokomotivy. Dopravci se snaží aspoň část vlakových spojů zajistit pomocí dieselových lokomotiv, kterých ale mají omezené množství. "Zamrzající výhybky v chodu udržíme, ale s námrazou na drátech toho moc neuděláme," řekl Ptačinský. Technici se pokoušeli námrazu z trolejí oklepat, ale už po chvíli se vytvořila nová.

22:42 "Situace je velmi vážná napříč celou republikou. Ráno zřejmě nevyjedou desítky vlaků. Takovou kalamitu nepamatujeme," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. S velkými komplikacemi v železniční dopravě musí v úterý ráno počítat cestující hlavně na střední a jižní Moravě i ve středních Čechách. Zpoždění budou mít také vlaky v sousedních regionech. Náhradní dopravu se kvůli ledovce na silnicích nepodařilo zajistit.

22:40 Neustále se ozývají lidé z vlaků, které uvázly uprostřed cesty na kolejích. Týká se to nejen vlaků na Moravě, ale i u Prahy. Podle Českých drah jsou ve zpožděných spojích, které často zatím jen nehybně čekají na pomoc, tisíce lidí. Všichni musejí vyčkat na pomoc dieselových lokomotiv. Někteří hovoří o čekání dlouhém i tři a půl hodiny...

22:31 Hlavní tah z Frýdku-Místku, který vede jak na hranice s Polskem, tak na hranice se Slovenskem, je kvůli ledovce v obou směrech neprůjezdný. Silnici R48 zatarasily kamiony v úseku mezi obcemi Dobrá a Dolní Žukov. Jeden v koloně havaroval. Bouraly i osobní vozy. Auta v kolonách stráví až pět hodin.

22:14 Kvůli námraze na trolejích v úterý ráno v postižených oblastech nevyjedou desítky vlaků. Velké problémy budou na hlavních i regionálních tratích zejména na Moravě a ve středních Čechách. Pesimistické scénáře mluví až o polovině vlaků, které ráno v námrazou zasažených částech země zůstanou stát ve stanicích. Lidé by proto v úterý raději neměli cestovat vlakem. Ve stanicích i na tratích už dnes uvízly desítky vlaků s několika tisíci cestujícími.

21:41 Pražská policie za čtyři hodiny do 19:00 registruje asi 50 nehod, což je více, než je obvyklé, řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Posílila proto hlídky, aby bylo možné k nehodám dojet včas. Podle mluvčí přibylo kolizí s chodci, policisté vyjížděli také k sérii nehod na Pražském okruhu.

21:28 Led na troleji, který znemožňuje tramvajím jízdu, zastavil v Praze linky 16 a 25 mezi zastávkami Balabenka a Lehovec, mezi náměstím Bratří Synků a Spořilovem nejezdí tramvaje číslo 6 a 11. Mezi Dělnickou a Výstavištěm zastavila námraza na trolejích linky 12, 17 a 24, tramvaje 5, 7 a 13 nejedou mezi Vozovnou Strašnice a hostivařskými ústředními dílnami. Ze střešovické vozovny na Petřiny se cestující nedostanou linkou 1 a 18, nejezdí také tramvaj 22 mezi Vypichem a Bílou Horou.

21:07 Namrzlé troleje zastavily dnes večer většinu pražských tramvajových linek. V části své trasy nejezdí 13 linek z celkových 22. V Hloubětíně, Nuslích, Holešovicích, Strašnicích, na Petřinách a Bílé Hoře je dopravní podnik nahrazuje autobusy. Pražská policie kvůli zvýšenému počtu nehod posílila hlídky.

20:24 "Velké problémy s námrazou jsou hlavně na střední Moravě - tedy na Přerovsku, Olomoucku a Prostějovsku. Potíže se ale objevily také třeba na Brněnsku či Svitavsku," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Problémy jsou rovněž na frekventovaném železničním koridoru spojujícím Prahu s Olomoucí a Ostravou, který kromě vnitrostátních spojů využívají i mezinárodní vlaky. "Připravujeme se taky na problémy v Praze a okolí, kde se začíná tvořit námraza. Prosíme proto cestující, aby nejezdili vlaky, pokud to není nezbytné," dodal.

19:30 Následky havárií, které částečně zablokovaly Pražský okruh, už se podařilo odstranit. Mezi napojením na dálnice D5 a D1 se odpoledne po nehodách tvořily kolony. Znovu byl okruh bez problémů průjezdný až před 19 hodin.

19:00 Ledovka stojí možná i za nehodou, která se stala dnes odpoledne v Kolíně. Na přechodu pro chodce tam srazilo auto ženu, která nesla v šátku na hrudi dítě. Žena byla s vážným poraněním hlavy přepravena do nemocnice v Praze, asi pětiměsíční dítě také s poraněním hlavy do kolínské nemocnice. V Kolíně odpoledne pršelo a místy se tvořila ledovka. Vrtulník pražské letecké záchranné služby nemohl kvůli nepříznivým letovým podmínkám vzlétnout.

18:52 Ledovka a namrzající silnice komplikují dopravu v Ústeckém kraji. Hromadná nehoda osmi osobních aut se stala u Malečova na Ústecku, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. S námrazou musí řidiči počítat i na hlavních silničních tazích včetně horského úseku dálnice D8.

18:45 Proč vlaky nejezdí? "Když je trolej namrzlá, tak sběrač nejede po drátě, ale po ledu. Elektrické lokomotivy proto ztrácejí energii," popsal situaci mluvčí Českých drah Radek Joklík. Počasí podle něj ovlivní desítky spojů, regionálních i dálkových. "Soupravy zůstaly stát ve stanicích, ale i na širé trati. Posíláme za nimi dieselové lokomotivy, které je mají namrzlým úsekem protáhnout. Protáhnout všechny ovšem bude trvat hodiny," doplnil.

18:39 Desítky vlaků v celém Česku dnes naberou velké zpoždění kvůli námraze na trolejích. Vážná je situace hlavně na Moravě, problémy se dotkly i hlavního koridoru mezi Prahou a Ostravou a počasí zřejmě ohrozí i dopravu v okolí Prahy.

18:32 Ozývají se lidé, kteří uvázli na zledovatělých silnicích. "Autobus Hradec Králové - Náchod stojí už více než TŘI hodiny ve Vrchovinách u Nového Města nad Metují a stále se nic neděje. Až autobusu dojde nafta tak v něm asi umrzneme. To je co?" napsal například M. Rajský.

18:22 Nehoda sanitky a osobního vozu dnes odpoledne uzavřela ve Slavkově na Opavsku silnici z Opavy na Šternberk. Na místě jsou zranění.

18:08 V Brně na některých místech troleje vlivem námrazy zkratovaly. "Tramvajové a trolejbusové linky jsou z většiny doslova paralyzovány. S občasnými výpadky se dají využít tramvajové linky 6 a 8. Linka 8 ale jede pouze na Novolíšeňskou," uvedla mluvčí dopravního podniku.

17: 53 Námraza způsobila problémy také na nádraží v brněnské čtvrti Horní Heršpice, kde se jezdí jen po jedné koleji.

17:47 Námraza na trakčním vedení komplikuje i železniční dopravu. V Řikoníně na Brněnsku zastavila dnes odpoledne v obou směrech vlakové spoje z Brna do Havlíčkova Brodu. Kvůli nepříznivému počasí nelze zajistit ani náhradní autobusovou dopravu.

17:37 Kalamitní stav už neplatí jen na Přerovsku. Silničáři ho vyhlásili už také na Prostějovsku.

17:11 Ledovka dnes zkomplikovala dopravu i v Moravskoslezském kraji, dopravních nehod stále přibývá. Na Frýdecko-Místecku havarovaly tři kamiony. Právě na Frýdecko-Místecku je situace nejhorší. Silnice ale kloužou v Ostravě a na Opavsku.

16:57 Zejména na jihu Jihočeského kraje si řidiči musí dát pozor na namrzající vozovky. Hasiči odklízejí spadlé stromy ze silnic na Prachaticku a Jindřichohradecku. Problémy jsou na Šumavě, tedy vedle Prachaticka i na Českokrumlovsku.

16:23 Na pražském okruhu se kolem 15 hodiny staly čtyři nehody. Dvakrát se srazila dvě auta, při další nehodě tři vozy a při poslední čtyři. Srážka čtyř osobních aut si vyžádala zranění, ostatní nehody se naštěstí obešly bez následků na zdraví. Havárie Pražský okruh částečně zablokovaly, takže se v úseku mezi napojením na dálnice D5 a D1 tvoří kolony.

16:21 Dopravu na Pražském okruhu dnes odpoledne zkomplikovala série nehod dohromady 11 aut nedaleko Lochkovského tunelu. Jedna z nehod si vyžádala zranění. Silničáři ovšem varují před deštěm na okruhu.

16:12 Dopravu ve Zlínském kraji dnes komplikuje ledovka. Silničáři se snaží udržet komunikace sjízdné, vytrvalý déšť však v počasí kolem nuly opakovaně namrzá. Policie dnes eviduje několik desítek dopravních nehod, většinou se však obešly bez následků na zdraví. Asi nejvážnější byla srážka šesti aut mezi Vsetínem a Ústím.

16:00 Na většině území Olomouckého kraje bojují silničáři s náledím. Po Prostějovsku a Přerovsku jsou silnice kluzké již také na některých úsecích Olomoucka. I tam už vyjely všechny sypače do terénu. Na možnost namrzání vozovek upozorňují silničáři už také na Šumpersku. Hasiči zaznamenali v souvislosti s počasím řadu nehod, na některých místech vázne také doprava MHD.

15:58 Problémy mají v Brně kromě tramvají také trolejbusové spoje, třeba linka 30 na Královopolské ulici a linky 25 a 26 na vinohradském svahu. Prakticky neprůjezdné jsou pro trolejbusovou linku 37 celé Kohoutovice.

Pracovníci dopravního podniku musejí troleje manuálně čistit. Všechny záložní autobusy jsou nasazeny do provozu, přesto musejí cestující na některých místech v Brně počítat se zpožděním až 60 minut.

15:57 V Brně prší a teploty se pohybují kolem nuly.

15:55 Městská hromadná doprava v Brně dnes odpoledne kolabovala kvůli námraze na trolejích. Na některých místech troleje zkratovaly, tramvaje se kvůli tomu zastavily i na rušném dopravním uzlu v Joštově ulici.

15:38 V Přerově nejezdí autobusy městské hromadné dopravy, problémy s městskou hromadnou dopravou jsou kvůli namrzlým kolejím i v Brně. Namrzlé vozovky komplikují situaci také na silnicích v ostatních částech Olomouckého kraje.

15:26 Silničáři dnes odpoledne na Přerovsku kvůli ledovce vyhlásili kalamitní stav a řidičům doporučili, aby na namrzající silnice pokud možno nevyjížděli. Cestáři se snaží udržet sjízdné silnice 1. třídy, práci jim ale komplikuje mrznoucí déšť.

15:03 Hasiči dnes na Vysočině v souvislosti s počasím zasahovali už téměř u stovky událostí. Za pomoci jeřábu vyprošťovali hasiči nákladní vůz u Kamenice na Jihlavsku. "U Koněšína na Třebíčsku skončil v příkopu nákladní vůz, ale také autobus. Čtyři desítky pasažérů vyvázly z události bez zranění," uvedla mluvčí Petra Musilová.

14:45 Záchranáři dnes podle ředitelky Vladislavy Filové zasahovali u pěti úrazů souvisejících s náledím. "Lidé utrpěli převážně naraženiny a zlomeniny," řekla Filová. Nejvíc problémů bylo s náledím během dopoledne na Třebíčsku. Podle mluvčího třebíčské nemocnice Petra Palovčíka vyhledalo dnes ošetření několikanásobně víc lidí, než obvykle. "Čekáme, že se počet ošetřených pacientů zvýší k večeru. Lidé často ráno uklouznou, zraní se a přijdou až odpoledne," řekl Palovčík.

14:33 Na Vysočině začalo kolem poledne pršet. Déšť na prochladlé zemi namrzá, vozovky jsou kluzké zejména na silnicích druhých a třetích tříd. Silničáři jsou na území celého kraje v terénu s veškerou technikou.

Související

Česko pokryla ledovka

Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat

Předpověď počasí na nadcházející dny nepotěší řidiče ani příznivce slunečného počasí. Dnešek se ponese ve znamení zatažené oblohy a místy se objeví mlhy, které mohou být i mrznoucí. V severní polovině území se očekává déšť, přičemž na severní Moravě hrozí tvorba nebezpečné ledovky. Teploty se budou pohybovat nejčastěji mezi -1 a +4 °C, ale jihozápad Čech a části Slezska se mohou těšit až na 6 °C.
Záchranná služba, ilustrační foto

Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán

Českou republiku v úterý zasáhla silná ledovka, která způsobila rozsáhlé komplikace v dopravě a vedla k extrémnímu nárůstu úrazů. Situace v hlavním městě se vyostřila natolik, že pražská záchranná služba musela před devátou hodinou ranní vyhlásit takzvaný traumaplán. Toto opatření umožňuje záchranářům efektivněji řídit výjezdy a prioritně se věnovat pacientům, kteří jsou v přímém ohrožení života.

Více souvisejících

náledí Počasí MHD Praha

Aktuálně se děje

včera

střela Flamingo

Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl

Ukrajinská těžká střela s plochou dráhou letu FP-5 Flamingo, kterou vyvinula kyjevská společnost Fire Point, zaznamenala v noci z 26. na 27. června svůj dosud nejúspěšnější bojový křest. Podle oficiálních ukrajinských zdrojů i nezávislých analytiků zasáhly tři z pěti vypuštěných střel vojensko-průmyslový komplex Titan-Barrikady ve Volgogradu v Ruské federaci, což je zhruba 500 až 900 kilometrů od předpokládaných míst startu. 

včera

Ilustrační foto

Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů

Evropu v současné době sužuje historická vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy na celém kontinentu. Francie zažila své vůbec nejteplejší dny v historii, kdy v západních oblastech rtuť teploměru vystoupala na 39 až 43 stupňů Celsia, a zaznamenala také nejteplejší noc s průměrem 21,6 stupně Celsia. Celostátní průměrná teplota 29,9 stupně Celsia představuje nejvyšší hodnotu od začátku měření v roce 1947, přičemž 147 francouzských měst dosáhlo svých historických červnových maxim. Velká Británie zaznamenala nejteplejší červnový den od začátku měření s teplotou 36,1 stupně Celsia a červnové rekordy padly také v Česku, ve Španělsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a Švýcarsku.

Aktualizováno včera

včera

Petr Macinka

Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil

Ministr zahraničí Petr Macinka se po jednání vlády omluvil za své víkendové vystoupení na folklorním festivalu ve Strážnici. Uvedl, že na akci nejel nikoho provokovat, a vyjádřil lítost nad tím, že na celou situaci doplácí samotné město Strážnice. K incidentu se vyjádřil také premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který Macinkovo vystoupení označil za ne úplně šťastné.

včera

Andrej Babiš

Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš

V čele české delegace na nadcházejícím červencovém summitu NATO v turecké Ankaře stane premiér Andrej Babiš (ANO), nikoliv prezident Petr Pavel. Předseda vlády oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) již v pátek oficiálně zapsal prezidenta i jeho doprovod na seznam účastníků. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační foto

Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých

V dolnosaském městě Stade došlo v pondělí kolem poledne ke tragické střelbě, která si vyžádala pět lidských životů. K incidentu došlo v hanzovním městě, které má bezmála padesát tisíc obyvatel. Na místo okamžitě vyrazilo velké množství policistů a záchranářů. 

včera

Dovoz a vývoz zboží

Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein

Evropská komise se rozhodla zakročit proti masivnímu přílivu levného zboží z Číny a schválila zavedení celního poplatku ve výši 3 eur na malé zásilky. Opatření, které začne platit již od této středy, ruší dosavadní osvobození od cla pro balíčky s hodnotou do 150 eur. 

včera

Ilustrační foto

Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové

Evropu se po první vlně extrémních veder chystá zasáhnout druhá, podstatně rozsáhlejší a vytrvalejší horká vzdušná masa, takzvaná teplotní kupole. Zatímco první vlna na konci června byla sice velmi agresivní, ale relativně krátká, nová meteorologická data a dlouhodobé modely globálních předpovědních center ECMWF a GFS naznačují pro začátek července mnohem horší scénář. Nad západní Evropou se totiž podle těchto výstupů formuje atmosférická blokáda typu Omega, která by mohla vysoký tlak nad kontinentem doslova uzamknout. Tento systém pak bude fungovat jako obří tepelné víko a uvězní horký vzduch nad evropským územím po dobu nejméně šesti až devíti dnů.

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné

Pařížské márnice čelí kritickému nedostatku kapacit poté, co Francii v uplynulém týdnu zasáhla ničivá vlna veder. Podle předběžných odhadů národního úřadu pro veřejné zdraví Public Health France vzrostla úmrtnost v zemi během pouhých tří nejteplejších dnů o více než 1 000 případů, přičemž experti toto číslo označují za velmi střízlivý odhad, který po zpracování všech úmrtních listů ještě výrazně stoupne.

včera

včera

Vladimír Putin

Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl údajný ukrajinský návrh na vzájemné omezení úderů dlouhého dosahu, který měl sloužit jako krok k deeskalaci konfliktu trvajícího již pátým rokem. V rozhovoru pro ruskou státní televizi Putin prohlásil, že Moskva bude i nadále pokračovat ve své ofenzivě s cílem plně ovládnout čtyři ukrajinské regiony. Iniciativu Kyjeva označil za pouhý pokus o zmírnění tlaku na ukrajinské jednotky podél 1 250 kilometrů dlouhé frontové linie. Ruský vůdce zdůraznil, že záchrana kyjevského režimu rozhodně není součástí ruských plánů.

včera

Hormuzský průliv

USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat

Spojené státy a Írán se po vzájemné výměně střeleckých úderů v oblasti Hormuzského průlivu pro tuto chvíli stáhnou a nebudou situaci dále vojensky vyhrocovat. Podle vyjádření představitelů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají technické rozhovory s Teheránem i nadále na dobré cestě.

včera

včera

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

včera

včera

včera

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

28. června 2026 21:55

28. června 2026 21:01

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

Zdroj: David Holub

Další zprávy