Silniční novela schválena: Zvýšení rychlosti opět neprošlo. Co alkohol u cyklistů?

Praha – Pivo ani jiný alkohol na kolo nepatří. Sněmovna odmítla návrh Jiřího Junka na to, aby si cyklisté nebo jezdci na zvířatech mohli před jízdou dát dvě piva. Politik navrhoval, aby stát lidem v tomto případě povolil až půl promile alkoholu.

Kromě zákazu alkoholu cyklistům poslanci opět odmítli umožnit ministerstvu dopravy zvýšení povolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic až na 150 kilometrů za hodinu. Návrh předkládala ODS.

Řeč byla o provozu vozítek segway. Ty vládní novela obecně povolujem dává však obcím zároveň možnost je zakázat vyhláškou. Nařízení by se nesmělo vztahovat na vozítka státních a městských policistů. Omezení provozu obcemi představuje podle ministerstva dopravy kompromisní řešení vyvažující zájmy státní správy a chodců, a zároveň méně omezující zájmy provozovatelů vozítek

Plošný zákaz by prý úplně znemožnil provozování těchto vozítek. Zákon upravuje taky rychlost, jakou na nich budou moci lidé jezdit. Na chodnících, stezkách pro chodce a stezkách pro chodce a cyklisty nebudou smět překročit rychlost chůze. Jezdec na vozítku bude muset jet podle zákona tak, aby neohrozil chodce a cyklisty. Segwaye doposud nemají v zákoně o provozu na pozemních komunikacích vlastní kategorii, a jsou proto považovány za chodce. Nemohou být používány na silnicích. Podle novely budou moci vjet do vozovky v místech, kde chodník není.

Poslanci naopak nepodpořili návrh Petra Kudely (KDU-ČSL),který navrhoval, aby policisté dostali právo zadržet motoristům řidičský průkaz při podezření, že spáchali přestupek, za který mu hrozí zákaz řízení delší než půl roku. Kudela návrh zdůvodňoval tím, že se mnozí motoristé vyhýbají správnímu řízení.

Novela také nařizuje  motoristům povinnost čistit vozidla od ledu a také od sněhu, pokud brání ve výhledu. Novela dá policistům pravomoc zadržet řidiči takzvaný malý technický průkaz, když na autě zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu. Policista bude muset uvést, kvůli jaké závadě osvědčení zadržel.

Související

Andrej Babiš přichází na zasedání nové vlády

Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky

Úřad vlády a ministerstva od ledna zeštíhlí v součtu o 322 úřednických míst. Počítá s tím nová systemizace služebních a pracovních míst, kterou schválila vláda Andreje Babiše na pondělním zasedání. Kabinet mimo jiné podpořil senátní návrh na posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu o možnost kontrolovat i veřejnoprávní média a poslanecký návrh na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vláda se zabývala i výdaji na obranu a zrušila a znovu vypsala výběrové řízení na předsedu či předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna dálnice silnice cyklisté

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy