Nehody na silnicích na Příbramsku se v porovnání s minulým rokem stávají častěji. Podle statistik jich bylo v první polovině roku více než osm set. Hlavním důvodem havárií v regionu je nesprávná jízda.
Počet dopravních nehod se oproti loňskému roku na Příbramsku v první polovině letošního roku zvýšil o 45 a na 811 případů. Kvůli nehodám v regionu zemřelo pět lidí a 27 se těžce zranilo. Podle údajů za červen k nejčastějším důvodům nehod patří nesprávná jízda a překročení povolené rychlosti.
Od začátku roku skoro čtvrtinu případů havárií zavinila zvířata. Podle Moniky Schindlové z policie Jihočeského kraje nejčastěji pod kola aut vbíhali srny, divoká prasata, jeleni, daňci a také zajíci a lišky. Nejvíce se střety s nimi stávaly ráno nebo večer.
Když řidič uvidí zvíře, měl by ihned začít brzdit a houkat. "Neměl by se pouštět do uhýbacího manévru, protože je to víc nebezpečné. Řidič riskuje vyjet do protisměru a střetnout se s jinými auty nebo narazit do stromu u silnice," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Schindlová.
"Pod pojem nesprávná jízda lze zařadit všechny dopravní přestupky kromě překročení povolené rychlosti, nedání přednosti, předjíždění a alkoholu, které jsou v statistikách sledovány samostatně," řekl serveru EuroZprávy.cz koordinátor oddělení ministerstva dopravy BESIP pro Středočeský kraj Miroslav Polách.
K nesprávné jízdě podle něj patří zejména nerespektování značek, jízda po nesprávné straně nebo v protisměru, nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a další přestupky. "Porušování pravidel se stalo naším národním sportem. Téměř denně jsme svědky nesprávného parkování, nepřipoutání se bezpečnostními pásy, telefonování a psaní SMSek při jízdě," dodal Polách.
Podle mluvčího motoristického klubu Ústřední automotoklub České republiky Igora Siroty se pod pojem nesprávná jízda obvykle zařazují nehody, jejichž příčiny nelze jednoznačně určit. Podle něj může být důvodem takových havárií nejednoznačnost dopravního značení nebo celkového uspořádaní silnic, kdy není jasné, jak se má řidič zachovat, nebo neinformovanost řidičů, a to například v případě změny organizace dopravy.
"Jestliže v některém větším úseku nebo území roste počet dopravních nehod, zaviněných nesprávným způsobem jízdy, je mnoho důvodů, proč se hlouběji zamyslet nad celkovým stavem značení, organizace dopravních proudů a informovanosti řidičů," sdělil Sirota. Škoda vzniklá na Příbramsku na všech haváriích za červen tvořila zhruba sedm a půl milionů korun.
Související
Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
Aktuálně se děje
před 40 minutami
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
před 1 hodinou
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
před 1 hodinou
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
před 2 hodinami
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
před 3 hodinami
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 4 hodinami
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 4 hodinami
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 5 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 6 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 6 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 8 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 9 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 9 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 10 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 11 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 12 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 12 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 13 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 15 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
Americký prezident Donald Trump ve středu nečekaně oznámil, že dosáhl rámcové dohody ohledně Grónska, která uspokojuje jeho požadavky na posílení bezpečnosti v Arktidě. Na základě tohoto průlomu, o kterém jednal přímo s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem, se rozhodl zrušit hrozbu uvalení nových cel na evropské spojence. Cla, která měla vstoupit v platnost 1. února a mířila na země odmítající americké ambice, tak prozatím nebudou zavedena.
Zdroj: Libor Novák