Praha - České silnice jsou nebezpečné, plné agresorů, tedy řidičů, kteří jsou rychlí, bezohlední a neumějí se ovládat. Mohou za čtvrtinu nehod a jejich chování teď zkoumá tým expertů, píše ve středečním vydání deník MF DNES.
Řidič – agresor se na českých silnicích vyskytuje až příliš často. Potkat jej můžete na každém šestnáctém kilometru. K tomuto údaji se dopracoval tým odborníků z ČVUT, policie a Besipu, který loni na podzim zahájil na evropské poměry ojedinělý výzkum riskantního chování na silnicích. Jeho první výsledky má MF DNES k dispozici. "Odhaduje se, že za každou čtvrtou nehodu může agresivní či netolerantní chování řidiče. Chtěli jsme tudíž zmapovat právě tento velmi závažný problém," říká Mirko Novák, profesor dopravní fakulty ČVUT.
Chování šoférů zkoumali odborníci přímo v terénu. Do takzvaných plovoucích vozidel nainstalovali videokamery. Na ně pak natáčeli provoz a zaznamenávali prohřešky, například rychlou jízdu, předjíždění přes plnou čáru, jízdu na červenou nebo třeba i obscénní gestikulaci. Plovoucí auta najezdila 10 478 kilometrů na různých typech silnic po celém Česku. Kamery odhalily celkem 637 pirátů. Jejich nejčastějším přestupkem byla nepřiměřená rychlost (téměř dvě třetiny případů), následovalo nedovolené a nebezpečné předjíždění, kličkování mezi auty (oblíbené zejména u motorkářů) a problikávání, kterým agresor například na dálnici vybízí pomalejší řidiče k vyklizení levého jízdního pruhu, píše MF DNES.
Jak zjistili odborníci, na silnicích se jako agresoři projevují nejčastěji muži ve věku do 35 let. Výzkum také odhalil, že bezohledné chování je více příznačné pro řidiče dražších aut. "V porovnání počtu přestupků a zaregistrovaných vozů vedou řidiči značky Audi. Na dalších místech je volvo, BMW a mercedes," cituje MF DNES šéfku Besipu Zuzanu Ambrožovou.
Související
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
Aktuálně se děje
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
19. června 2026 16:01
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák