Nehorázný zlatý padák: Exšéf ČD Zelený bude rok dostávat 250 tisíc měsíčně

Praha - Takový padák z práce by chtěl dostat každý. Bývalý šéf Český drah Dalibor Zelený dostane od Českých drah 3,5 milionu korun. Ačkoliv jeho nástupce hovořil jen o dvouměsíčním odstupném 500 tisíc. Přečtěte si, jak je to možné.

Éra zlatých padáků v Českých drahách ještě nekončí. Bývalý generální ředitel této společnosti se ještě minimálně rok nemusí bát o živobytí. Jeho nástupce Daniel Kurucz sice řekl, že dostane pouze dvouměsíční odstupné ve výši 500 tisíc korun. Teď se ale ukázalo, že je vše jinak a Zelený bude královsky placen celý rok.

Na vše upozornila MF DNES v úterním vydání. Kromě odstupného mu totiž dráhy budou rok vyplácet 250 tisíc korun měsíčně za to, že nepřejde konkurenci. To je ovšem takřka vyloučeno, protože konkurenti Českých drah o Zeleného nemají zájem.

Takzvané konkurenční doložky jsou sice běžné, ale u některých státních firem je podle Jana Bubeníka, kterého Mf Dnes oslovila, takový dodatek smlouvy zbytečný. Podle něj totiž některé firmy nemají prakticky konkurenci a není třeba bránit šéfům v přestupu.

Dalibor Zelený šéfoval Českým drahám jen sedm měsíců. Když ho do čela dosadila dozorčí rada jmenovaná jeho přítelem exministrem dopravy Zdeňkem Žákem. V únoru ho pak v křesle generálního ředitele Daniel Kurucz.

Související

Ilustrační foto

ČD rozhodly, že Zelenému šest milionů nevyplatí. Bude soud?

Praha - České dráhy (ČD) se rozhodly nevyplatit svému bývalému šéfovi Daliborovi Zelenému šest milionů korun, které měl dostat za to, že rok nenastoupí ke konkurenci. Podle šéfa dozorčí rady ČD a náměstka ministra dopravy Milana Ferance takzvanou konkurenční doložku dozorčí rada neschválila, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Zelený byl z funkce odvolán v únoru, vystřídal jej Daniel Kurucz.

Více souvisejících

Dalibor Zelený České Dráhy

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy