ČD rozhodly, že Zelenému šest milionů nevyplatí. Bude soud?

Praha - České dráhy (ČD) se rozhodly nevyplatit svému bývalému šéfovi Daliborovi Zelenému šest milionů korun, které měl dostat za to, že rok nenastoupí ke konkurenci. Podle šéfa dozorčí rady ČD a náměstka ministra dopravy Milana Ferance takzvanou konkurenční doložku dozorčí rada neschválila, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Zelený byl z funkce odvolán v únoru, vystřídal jej Daniel Kurucz.

Feranec prý prošel všechny zápisy z dozorčích rad a nikde nenašel, že by konkurenční doložku odsouhlasila. "Proto je konkurenční doložka neplatná, protože v rozporu se stanovami nebyla projednána v dozorčí radě. Tím nemáme žádnou povinnost konkureční doložku platit," řekl deníku Feranec. Bude ale prý chtít zjistit, kdo za sjednáním takového benefitu stojí.

Doložka nebyla Zelenému vypočítána ze základního platu 250.000 korun, ale z průměru za poslední tři měsíce roku. Její výši tak ovlivnila zejména prosincová mzda, kdy Zelenému k jeho základnímu platu dozorčí rada přiznala ještě odměnu 750.000 korun. Po dobu jednoho roku proto měl od drah dostávat půl milionu korun měsíčně. První splátku měl dostat v příštích dnech, protože mu doběhlo dvouměsíční odchodné.

Podle deníku je možné, že se Zelený bude s drahami soudit.

Skupina České dráhy uzavřela loňské hospodaření se ztrátou 1,95 miliardy korun. Jde o konsolidované výsledky podle mezinárodních účetních standardů. Oproti roku 2012 to znamená zhoršení o 360 milionů korun. „Výši ztráty mateřské firmy výrazně ovlivnily dvě věci, změna kurzu koruny v důsledku intervence ČNB a vytvoření opravných položek na dlouhodobý majetek a rezervy na probíhající soudní spory," řekl serveru E15.cz náměstek pro ekonomiku a techniku Pavel Krtek.

„Snížit zadlužení v krátkém horizontu nejde, očekáváme jeho pokles od roku 2016," uvedl Pavel Krtek. Dráhy totiž ještě čekají velké splátky dříve objednaných vlaků, například siemensovských Railjetů. Do nákladů se výrazně promítají i odpisy, loni činily celkem 5,7 miliardy korun. 

Pohled na výkonnost samotného provozu už tak skličující není. „Dobrou zprávou je, že v segmentu osobní dopravy loni pokračoval růst přepravních výkonů. Našich služeb využilo o půl milionu cestujících více a přepravní výkon se meziročně zvýšil o 17 milionů osobokilometrů," uvedl šéf skupiny Daniel Kurucz.

Související

Více souvisejících

Dalibor Zelený České Dráhy zlaté padáky

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy