Státní podnik Cendis převezme dálniční známky i kontrolu mýta, rozhodla vláda

Informační systém k elektronickým dálničním známkám bude stát 128 milionů korun a zajistí ho státní podnik Cendis. Stát původně zakázku zadal za 401 milionů korun. Po dnešním jednání vlády to oznámilo ministerstvo dopravy.

Cendis navíc převezme i roli supervizora mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů méně, než za kolik stát původně zakázku vysoutěžil.

S Cendisem, jako provozovatelem systému dálničních známek, se počítalo už dříve. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, však nakonec zvolil jiný postup.

Elektronické dálniční známky a supervize mýta přejdou pod státní společnost CENDIS. Vůči původní nabídce ušetříme půl miliardy korun a systém bude pod kontrolou státu. Dnes jsem důležitý projekt Ministerstva dopravy představil vládě. https://t.co/xyb56oAJL4 pic.twitter.com/LrRiEaPXq8

— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) March 2, 2020

Zakázku na informační systém k dálničním známkám svěřil firmě Asseco Central Europe za 401 milionů korun. Zakázka, kvůli níž skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), byla po velké kritice zrušena.

Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO) zrušil i zakázku na supervizora mýtného systému. V tendru Ředitelství silnic a dálnic původně zvítězila firma CGI s nabídkou 215 milionů korun za desetiletý provoz. Havlíček zakázku zrušil, protože podle něj byla drahá.

Související

Vladimír Kremlík

Kremlík odvolal šéfa Cendisu, státní podnik bude řídit Paroubek

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) odvolal z čela státního podniku Cendis Jana Chovance. Řízením podniku byl zatím pověřen jeho dosavadní zástupce Jan Paroubek. Podle ministerstva se Chovanec dopustil řady pochybení, které měly negativní vliv na chod podniku. Cendis poskytuje státu IT a komunikační služby dopravně-správních agend. Na starosti má například vývoj softwaru pro jednotné jízdenky.

Více souvisejících

Cendis Ministerstvo dopravy dálniční známky Mýtné Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 44 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jourová upozornila na šíření ruských narativů v EU. Zmínila Fica a Orbána

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy