Mýtné

Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.
Ilustrační foto

Výběr mýta v listopadu vzrostl o 12 procent, navzdory koronakrizi

Mýtné výběry i přes koronavirovou krizi dál rostou. Dopravci v listopadu na mýtném zaplatili přes 1,07 miliard korun, což je meziročně o 12 procent více. Po rekordním říjnu jde o druhý nejvyšší měsíční výběr od zavedení mýta v roce 2006. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Nové satelitní mýto má za sebou prvních 12 měsíců ostrého fungování, vybralo přes 11,2 miliardy korun.
Kamion - ilustrační foto

Mýtné podraží, dopravci zřejmě zvýší ceny pro své zákazníky

Nové sazby mýta znamenají pro dopravce citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, například množstevní slevy by tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí.
Ministerstvo dopravy

Mýtné má zdražit, stát chce víc peněz od dopravců. Návrh projedná vláda

Dopravci si zřejmě v příštím roce za mýto připlatí. Stát plánuje zavedení nových sazeb mýtného, což by mělo zvýšit příjmy z něho zhruba o 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy, který v pondělí projedná vláda. Změny se ovšem nelíbí podnikatelům. Návrh dále zavádí také změny platnosti dálničních známek, roční viněty budou místo kalendářního roku platit po dobu 365 dní.
Kapsch

Ústavní soud řeší dvě stížnosti firmy Kapsch kvůli mýtnému systému, spojil je

Ústavní soud (ÚS) má na stole dvě stížnosti společnosti Kapsch, které souvisí se zakázkou na systém elektronického mýtného. V tendru uspělo konsorcium CzechToll/SkyToll. Stížnosti směřují proti rozhodnutím Nejvyššího správního soudu a Krajského soudu v Brně. Soud obě stížnosti spojil ke společnému projednání, bude se jimi zabývat soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.
Andreas Scheuer

Německý ministr dopravy by chtěl zavést mýtné po celé EU

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer by chtěl otevřít cestu k plošnému dálničnímu mýtnému v Evropské unii. Vyplývá to z návrhu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Do osmi let by podle tohoto dokumentu měly na dálnicích po celé EU platit mýtné téměř všechna vozidla, včetně nákladních automobilů, dodávek a osobních vozů.
Ilustrační foto

Koronavirus se podepsal na mýtném, vybraná částka v květnu klesla o 13 procent

Pokles výběru mýta se kvůli koronavirové krizi projevil i v květnu. Dopravci za mýto zaplatili 851,7 milionu korun, což je meziročně o 13 procent méně. Proti dubnu je však pokles nižší. ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Pokles nezastavilo ani rozšíření mýta na začátku roku o 900 kilometrů.
Od 1. prosince 2019 začne v České republice platit nový mýtný systém založený na satelitní technologii. Mýtný systém CzechToll bude provozovat stejnojmenná česká společnost spolu se slovenskou firmou SkyToll, která má mnohaleté zkušenosti z provozování podobného systému na Slovensku.

Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů, pak klesl

Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy.
Karel Havlíček

Havlíček: Letošní rozpočet fondu dopravy bude o 20 miliard vyšší

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard korun vyšší, instituce bude mít k dispozici asi 107 miliard korun. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Loni měl SFDI, z něhož je financována třeba výstavba dálnic, rozpočet původně okolo 86 miliard korun, v průběhu roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard korun. Havlíček chce také posílit pravomoci výkonného výboru a dozorčí rady fondu.
Vladimír Kremlík

Exministr Kremlík tvrdí, že mu nabídli úplatek. Nahlásil to BIS

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal dnes s odvoláním na Kremlíka server SeznamZprávy.cz. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi (ČT).
Ilustrační foto

Blokáda hranic těžce zasáhla Slovensko. Továrna PSA omezuje výrobu

Na Slovensku dnes druhým dnem pokračují obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů autodopravci, kteří požadují od vlády výrazné snížení silniční daně a také navýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na dnešek na několika hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami komponentů ze zahraničí.
Peter Pellegrini

Slovenští dopravci ochromili přechody, Pellegrini slibuje úlevy na mýtném

Slovenští autodopravci dnes dopoledne obnovili blokády silničních hraničních přechodů pro kamionovou dopravu. Chtějí tak přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného. Organizátor protestu, Unie autodopravců Slovenska (UNAS), odpoledne informoval o blokádě deseti hraničních přechodů, z toho čtyř s Českou republikou.
Peter Pellegrini

Pellegrini je ochoten s dopravci jednat, mýtné ale rušit nebude

Stávka slovenských autodopravců spojená s blokováním hraničních přechodů je v rozporu se zákony a může ekonomice země způsobit vážné problémy. Na tiskové konferenci v Bratislavě to po dnešní mimořádné schůzce s některými ministry prohlásil slovenský premiér Peter Pellegrini. Ujistil, že je připraven s autodopravci jednat, a to prakticky ihned po uvolnění všech blokovaných komunikací, vyloučil ale možnost zastavení výběru mýtného, což je jeden z požadavků protestujících.
Ilustrační foto

Téměř polovinu vybraného mýta na Slovensku si nechá SkyToll, na opravy silnic jde zlomek, zjistil NKÚ

Jen deset centů z každého eura zaplaceného prostřednictvím mýta za využívání zpoplatněných úseků silnic na Slovensku bylo v letech 2014 až 2018 použito na výstavbu nových dálnic. Vyplývá to ze zprávy slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který závěry svého zkoumání zveřejnil před dvěma měsíci. Zjištění úřadu je jedním z důvodů, kvůli kterým teď na Slovensku nespokojení autodopravci blokují část hraničních přechodů.
Ilustrační foto

Autodopravci na Slovensku přitvrzují. Ohlásili další blokády silnic a přechodů

Slovenští autodopravci ohlásili na dnešek od 22:00 začátek nových blokád kamionové dopravy na více než dvaceti místech země včetně provozu u hranic s Českou republikou. Oznámila to Unie autodopravců Slovenska (UNAS). Ta již v úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného a v pátek blokovala dopravu i na třech hraničních přechodech s Českem.
Ilustrační foto

Rozšíření mýtného systému. Naplnily se obavy krajů a obcí?

Problémy v dopravě kvůli letošnímu rozšíření mýta zatím obce a kraje většinou nezaznamenaly. Vyplývá to z vyjádření jejich představitelů. Některé obce se obávají, že kamiony budou placené úseky objíždět po nezpoplatněných silnicích nižších tříd.

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

včera

včera

Donald Trump

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil

Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.

včera

včera

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

včera

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní

Policisté od středečního večera pracují na objasnění případu tragické smrti nezletilého chlapce v jihočeském Táboře. Kriminalisté ho prověřují pro podezření z nedbalostního činu. Podle mediálních informací si chlapec měl smrtelné zranění způsobit perkusní pistolí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy