Mýtné

Ilustrační foto

Výběr mýta v listopadu vzrostl o 12 procent, navzdory koronakrizi

Mýtné výběry i přes koronavirovou krizi dál rostou. Dopravci v listopadu na mýtném zaplatili přes 1,07 miliard korun, což je meziročně o 12 procent více. Po rekordním říjnu jde o druhý nejvyšší měsíční výběr od zavedení mýta v roce 2006. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Nové satelitní mýto má za sebou prvních 12 měsíců ostrého fungování, vybralo přes 11,2 miliardy korun.
Kamion - ilustrační foto

Mýtné podraží, dopravci zřejmě zvýší ceny pro své zákazníky

Nové sazby mýta znamenají pro dopravce citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, například množstevní slevy by tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí.
Ministerstvo dopravy

Mýtné má zdražit, stát chce víc peněz od dopravců. Návrh projedná vláda

Dopravci si zřejmě v příštím roce za mýto připlatí. Stát plánuje zavedení nových sazeb mýtného, což by mělo zvýšit příjmy z něho zhruba o 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy, který v pondělí projedná vláda. Změny se ovšem nelíbí podnikatelům. Návrh dále zavádí také změny platnosti dálničních známek, roční viněty budou místo kalendářního roku platit po dobu 365 dní.
Kapsch

Ústavní soud řeší dvě stížnosti firmy Kapsch kvůli mýtnému systému, spojil je

Ústavní soud (ÚS) má na stole dvě stížnosti společnosti Kapsch, které souvisí se zakázkou na systém elektronického mýtného. V tendru uspělo konsorcium CzechToll/SkyToll. Stížnosti směřují proti rozhodnutím Nejvyššího správního soudu a Krajského soudu v Brně. Soud obě stížnosti spojil ke společnému projednání, bude se jimi zabývat soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.
Andreas Scheuer

Německý ministr dopravy by chtěl zavést mýtné po celé EU

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer by chtěl otevřít cestu k plošnému dálničnímu mýtnému v Evropské unii. Vyplývá to z návrhu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Do osmi let by podle tohoto dokumentu měly na dálnicích po celé EU platit mýtné téměř všechna vozidla, včetně nákladních automobilů, dodávek a osobních vozů.
Ilustrační foto

Koronavirus se podepsal na mýtném, vybraná částka v květnu klesla o 13 procent

Pokles výběru mýta se kvůli koronavirové krizi projevil i v květnu. Dopravci za mýto zaplatili 851,7 milionu korun, což je meziročně o 13 procent méně. Proti dubnu je však pokles nižší. ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Pokles nezastavilo ani rozšíření mýta na začátku roku o 900 kilometrů.
Od 1. prosince 2019 začne v České republice platit nový mýtný systém založený na satelitní technologii. Mýtný systém CzechToll bude provozovat stejnojmenná česká společnost spolu se slovenskou firmou SkyToll, která má mnohaleté zkušenosti z provozování podobného systému na Slovensku.

Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů, pak klesl

Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy.
Karel Havlíček

Havlíček: Letošní rozpočet fondu dopravy bude o 20 miliard vyšší

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard korun vyšší, instituce bude mít k dispozici asi 107 miliard korun. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Loni měl SFDI, z něhož je financována třeba výstavba dálnic, rozpočet původně okolo 86 miliard korun, v průběhu roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard korun. Havlíček chce také posílit pravomoci výkonného výboru a dozorčí rady fondu.
Vladimír Kremlík

Exministr Kremlík tvrdí, že mu nabídli úplatek. Nahlásil to BIS

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal dnes s odvoláním na Kremlíka server SeznamZprávy.cz. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi (ČT).
Ilustrační foto

Blokáda hranic těžce zasáhla Slovensko. Továrna PSA omezuje výrobu

Na Slovensku dnes druhým dnem pokračují obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů autodopravci, kteří požadují od vlády výrazné snížení silniční daně a také navýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na dnešek na několika hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami komponentů ze zahraničí.
Peter Pellegrini

Slovenští dopravci ochromili přechody, Pellegrini slibuje úlevy na mýtném

Slovenští autodopravci dnes dopoledne obnovili blokády silničních hraničních přechodů pro kamionovou dopravu. Chtějí tak přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného. Organizátor protestu, Unie autodopravců Slovenska (UNAS), odpoledne informoval o blokádě deseti hraničních přechodů, z toho čtyř s Českou republikou.
Peter Pellegrini

Pellegrini je ochoten s dopravci jednat, mýtné ale rušit nebude

Stávka slovenských autodopravců spojená s blokováním hraničních přechodů je v rozporu se zákony a může ekonomice země způsobit vážné problémy. Na tiskové konferenci v Bratislavě to po dnešní mimořádné schůzce s některými ministry prohlásil slovenský premiér Peter Pellegrini. Ujistil, že je připraven s autodopravci jednat, a to prakticky ihned po uvolnění všech blokovaných komunikací, vyloučil ale možnost zastavení výběru mýtného, což je jeden z požadavků protestujících.
Ilustrační foto

Téměř polovinu vybraného mýta na Slovensku si nechá SkyToll, na opravy silnic jde zlomek, zjistil NKÚ

Jen deset centů z každého eura zaplaceného prostřednictvím mýta za využívání zpoplatněných úseků silnic na Slovensku bylo v letech 2014 až 2018 použito na výstavbu nových dálnic. Vyplývá to ze zprávy slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který závěry svého zkoumání zveřejnil před dvěma měsíci. Zjištění úřadu je jedním z důvodů, kvůli kterým teď na Slovensku nespokojení autodopravci blokují část hraničních přechodů.
Ilustrační foto

Autodopravci na Slovensku přitvrzují. Ohlásili další blokády silnic a přechodů

Slovenští autodopravci ohlásili na dnešek od 22:00 začátek nových blokád kamionové dopravy na více než dvaceti místech země včetně provozu u hranic s Českou republikou. Oznámila to Unie autodopravců Slovenska (UNAS). Ta již v úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného a v pátek blokovala dopravu i na třech hraničních přechodech s Českem.
Ilustrační foto

Rozšíření mýtného systému. Naplnily se obavy krajů a obcí?

Problémy v dopravě kvůli letošnímu rozšíření mýta zatím obce a kraje většinou nezaznamenaly. Vyplývá to z vyjádření jejich představitelů. Některé obce se obávají, že kamiony budou placené úseky objíždět po nezpoplatněných silnicích nižších tříd.
Německé dálnice

Nebudou vybírat mýto, chtějí miliardy. Německo má problém

Společnosti Kapsch a CTS Eventim, které měly mít na starosti systém mýtného pro osobní auta na německých dálnicích, požadují po spolkové vládě odškodné 560 milionů eur (14,3 miliardy Kč). Oznámily to dnes firmy. Německo chtělo mýtné spustit od října příštího roku, Soudní dvůr EU však letos v červnu dospěl k závěru, že systém diskriminuje majitele motorových vozidel ze zahraničí, a je tak v rozporu s unijním právem.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 43 minutami

před 50 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy