Na severu Itálie budou přísné kontroly, v barech musí lidé dodržovat vzdálenost jeden metr

Italská vláda dnes oficiálně schválila dekret o uzavření celého regionu Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont, kde žije více než čtvrtina italské populace. Nařízení již v noci na dnešek podepsal premiér Giuseppe Conte.

Opatření má zastavit šířeného nového koronaviru, kterým se v zemi nakazilo podle sobotní bilance 5883 lidí a 233 lidí nemoci podlehlo. Očekává se, že nyní budou u vjezdů do Lombardie zřízena kontrolní stanoviště u mýtných bran, na nádražích a na dalších místech. Mapu uzavřených regionů zveřejnil list La Repubblica.

Zároveň podle nového dekretu v celé Itálii platí dočasný zákaz svatebních a smutečních obřadů. Karanténa platí do 3. dubna.

České ministerstvo zahraničí v reakci nedoporučilo cestovat do celé Itálie. Čeští občané se mohou vrátit domů i z uzavřených oblastí. Premiér Andrej Babiš Čechy v Itálii včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu.

Do izolované oblasti budou lidé moci z vážných důvodů, včetně práce, a také v případě, že budou mít povolení místních úřadů. Dekret zároveň pozastavuje všechny organizované akce a uzavřena budou také kina, divadla, posilovny či bazény. Zavřena budou také muzea a kulturní centra či lyžařské resorty, informuje agentura AP.

Bary a restaurace mohou zůstat otevřené od 06:00 do 18:00 SEČ, pokud lidé mezi sebou budou dodržovat vzdálenost jednoho metru.

Asociace italských provozovatelů lanovek ANEF mezitím oznámila, že zvažuje úplné uzavření lyžařských středisek v severní Itálii, jelikož počet turistů dramaticky klesl. Nyní se tak podle ANEF uvažuje o uzavření sjezdovek v regionu Valle d'Aosta či dále na severovýchodě Itálie.

Jak nové nařízení ovlivní leteckou dopravu zatím není zcela jasné. Podle nových obecných doporučení mohou místní orgány rozhodnout o pozastavení letů ze zasažených regionů. S letišti v severní Itálii nicméně Česko už dříve letecké spojení přerušilo.

Italská letecká společnost Alitalia dnes oznámila, že od pondělí pozastavuje veškeré vnitrostátní i mezinárodní lety z milánského letiště Malpensa. Národní lety bude provozovat z jiného milánského letiště Linate a mezinárodní spoje z Říma.

Nyní je stále možné jet do Lombardie vlakem či letět, v nadcházejících hodinách budou ale zřízena kontrolní stanoviště u mýtných bran, nádraží a na letištích. Veřejná doprava ve městech bude nadále fungovat.

Související

Více souvisejících

Itálie Mýtné Giuseppe Conte Alitalia Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy