Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal dnes s odvoláním na Kremlíka server SeznamZprávy.cz. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi (ČT).
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale uvedl, že Kremlík ve věci nepodal trestní oznámení. Právník Martin Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu.
Server píše, že Kremlík dostal nabídku úplatku před Vánocemi při schůzce na ministerstvu od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Mluvilo se podle serveru o tom, jestli ministerstvo dohled nad výběrem mýtného nakonec svěří státní firmě Cendis. "Nabídl mi úplatek," řekl Kremlík.
O věci bývalý ministr informoval 14. ledna textovou zprávou ředitele BIS Michala Koudelku, píše server. Setkali se o den později a podle Kremlíka mu ředitel BIS slíbil, že o úplatku promluví s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a také s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Premiér SeznamZprávám napsal, že žádné informace o úplatku neměl.
"Můžu potvrdit, že jeden z členů vlády se obrátil na ředitele BIS s informací, že se údajně někdo pokusil podplatit. Pan ředitel Koudelka pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení. Zároveň BIS začala připravovat aktivitu, při které by ve spolupráci se státním zastupitelstvím a Policií ČR zajistila potřebné informace," řekl mluvčí BIS Šticha v ČT.
Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se SeznamZprávy odvolávají, říká, že nemá nejmenší tušení. "Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví," řekl právník serveru.
V prohlášení zaslaném ČTK Janoušek odmítl, že by úplatek 1,5 milionu nabízel. "Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění," uvedl.
Ministr vnitra Hamáček na twitteru napsal, že Kremlík podle jeho informací v případu údajného nabízení úplatku nepodal trestní oznámení. "Policie zahájila šetření z vlastní iniciativy," uvedl Hamáček. Bradáčová serveru Aktuálně.cz řekla, že Kremlík neučinil žádné oznámení u Vrchního státního zastupitelství v Praze ani u jiného orgánu činného v trestním řízení. Věc se ale vyšetřuje. "Na vámi uvedené věci již delší dobu spolupracujeme s BIS," uvedl pro Deník N bez dalších podrobností mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Koaliční sociální demokracie žádá vysvětlení po premiérovi. "Jak je možné, že ministr nevěděl, co se v jeho resortu děje? A proč se, pokud měl pochybnosti, neobrátil na policii? Jeho jednání je přinejmenším nelogické," napsala ČSSD na twitteru.
Žádáme po premiérovi vysvětlení záležitosti s údajným úplatkem a dalších okolností spojených s bývalým ministrem Kremlíkem. Jak je možné, že ministr nevěděl, co se v jeho resortu děje? A proč se, pokud měl pochybnosti, neobrátil na policii? Jeho jednání je přinejmenším nelogické.
— ČSSD (@CSSD) February 3, 2020Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli na twitteru Kremlíkův nástupce ve funkci ministra dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že stát takto ušetří a bude mít mýtný audit pod větší kontrolou. Výsledek zakázky přitom během minulého týdne posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Kremlíka odvolal Babiš před koncem ledna, podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.
Související

Policie bude muset znovu řešit kauzu tendru na dálniční známky

Prodej dálničních známek přes e-shop nefunguje, Havlíček je terčem kritiky a posměchu
Vladimír Kremlík , Korupce , Mýtné , Ministerstvo dopravy , BIS
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
včera

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
včera

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
včera

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
včera

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
včera

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
včera

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
včera

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
včera

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
včera

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
včera
Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.
Zdroj: Libor Novák