Mýtné podraží, dopravci zřejmě zvýší ceny pro své zákazníky

Nové sazby mýta znamenají pro dopravce citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, například množstevní slevy by tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí.

Stát si od nových sazeb slibuje podstatné zvýšení příjmů z mýta. Oproti loňsku by měly vzrůst o 1,6 miliardy korun. Podle dopravců to povede k nevyhnutelnému zvýšení cen za dopravu. Sdružení dopravců Česmad Bohemia k tomu uvedlo, že firmy budou muset s klienty vyjednávat o nových cenách.

Jako příliš vysoké už dříve hodnotila zvýšení sazeb například Hospodářská komora ČR. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR mýto na dálnicích zdraží o 16 procent, a na silnicích první třídy dokonce až o 36 procent. "Po ministerstvu dopravy jsme žádali, aby se mýtné sazby navyšovaly postupně, a ne skokově. Návrh ministerstvo bohužel nepřijalo," okomentoval nové sazby ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Podle něj v upravených sazbách chybí také zvýhodnění vozidel jezdících na zemní plyn, což je jediné široce dostupné alternativní palivo pro kamiony.

Úprava nových sazeb je pak podle svazu ve srovnání s jinými státy příliš komplikovaná. "Uvítali bychom podstatně jednodušší model," dodal Čížek. Nové mýtné ceníky budou ceny počítat podle několika kritérií, například emisní třídy vozidla, počtu náprav, hmotnosti auta, denní doby průjezdu a druhu použité komunikace.

Dopravci ovšem vidí v nových sazbách i některá pozitiva. Jde například o mírné navýšení množstevních slev z mýtného, z kterého by měli profitovat jako častí uživatelé především domácí dopravci. Sdružení dopravců uvítalo také zrušení zvýšených pátečních sazeb, které nevedlo k regulaci dopravy, ale naopak komplikovalo dojezdy řidičů kamionů domů na víkendy. Mírně se naopak zvýší ceny za jízdy v noci.

"Budou-li po vládou schválené změně mýtných sazeb následovat avizované kroky na podporu tuzemských autodopravců, věřím, že celkově jejich pozice v mezinárodní soutěži nebude oslabena, ale spíše naopak," uvedl k úpravě generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Upozornil také na slib vlády, že se k systému stanovování sazeb za rok vrátí a případná problematická místa upraví. Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzval například ke snížení spotřební daně z nafty.

Podle nového sazebníku platného od příštího roku by si měli dopravci mimo jiné nově připlatit například za hluk a znečištění. Stát chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

Mýtný systém od letošního roku funguje na více než 2400 kilometrech dálnic a silnic první třídy. Od loňského prosince provozuje nový satelitní systém společnost CzechToll.

Související

Martin Kupka

Mýtné na dálnicích příští rok zdraží, oznámil Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve dnešním dílu pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi (ČT) oznámil, že od příštího března by se mýtné na českých dálnicích mohlo zvýšit o deset až 15 procent. Důvodem pro toto navýšení je možnost využití změny evropské směrnice, která umožňuje zahrnutí poplatků za emise do výše mýtného. 
Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

Více souvisejících

Mýtné Dopravci zdražování svaz průmyslu a dopravy hospodářská komora Ekonomika kamiony nákladní doprava

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy