Mýtné podraží, dopravci zřejmě zvýší ceny pro své zákazníky

Nové sazby mýta znamenají pro dopravce citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, například množstevní slevy by tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí.

Stát si od nových sazeb slibuje podstatné zvýšení příjmů z mýta. Oproti loňsku by měly vzrůst o 1,6 miliardy korun. Podle dopravců to povede k nevyhnutelnému zvýšení cen za dopravu. Sdružení dopravců Česmad Bohemia k tomu uvedlo, že firmy budou muset s klienty vyjednávat o nových cenách.

Jako příliš vysoké už dříve hodnotila zvýšení sazeb například Hospodářská komora ČR. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR mýto na dálnicích zdraží o 16 procent, a na silnicích první třídy dokonce až o 36 procent. "Po ministerstvu dopravy jsme žádali, aby se mýtné sazby navyšovaly postupně, a ne skokově. Návrh ministerstvo bohužel nepřijalo," okomentoval nové sazby ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Podle něj v upravených sazbách chybí také zvýhodnění vozidel jezdících na zemní plyn, což je jediné široce dostupné alternativní palivo pro kamiony.

Úprava nových sazeb je pak podle svazu ve srovnání s jinými státy příliš komplikovaná. "Uvítali bychom podstatně jednodušší model," dodal Čížek. Nové mýtné ceníky budou ceny počítat podle několika kritérií, například emisní třídy vozidla, počtu náprav, hmotnosti auta, denní doby průjezdu a druhu použité komunikace.

Dopravci ovšem vidí v nových sazbách i některá pozitiva. Jde například o mírné navýšení množstevních slev z mýtného, z kterého by měli profitovat jako častí uživatelé především domácí dopravci. Sdružení dopravců uvítalo také zrušení zvýšených pátečních sazeb, které nevedlo k regulaci dopravy, ale naopak komplikovalo dojezdy řidičů kamionů domů na víkendy. Mírně se naopak zvýší ceny za jízdy v noci.

"Budou-li po vládou schválené změně mýtných sazeb následovat avizované kroky na podporu tuzemských autodopravců, věřím, že celkově jejich pozice v mezinárodní soutěži nebude oslabena, ale spíše naopak," uvedl k úpravě generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Upozornil také na slib vlády, že se k systému stanovování sazeb za rok vrátí a případná problematická místa upraví. Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzval například ke snížení spotřební daně z nafty.

Podle nového sazebníku platného od příštího roku by si měli dopravci mimo jiné nově připlatit například za hluk a znečištění. Stát chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

Mýtný systém od letošního roku funguje na více než 2400 kilometrech dálnic a silnic první třídy. Od loňského prosince provozuje nový satelitní systém společnost CzechToll.

Související

Martin Kupka

Mýtné na dálnicích příští rok zdraží, oznámil Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve dnešním dílu pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi (ČT) oznámil, že od příštího března by se mýtné na českých dálnicích mohlo zvýšit o deset až 15 procent. Důvodem pro toto navýšení je možnost využití změny evropské směrnice, která umožňuje zahrnutí poplatků za emise do výše mýtného. 
Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

Více souvisejících

Mýtné Dopravci zdražování svaz průmyslu a dopravy hospodářská komora Ekonomika kamiony nákladní doprava

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy