hospodářská komora

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz

Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené

V reakci na konsolidační balíček dvě pětiny zaměstnavatelů sníží výši poskytovaných zaměstnaneckých benefitů nebo omezí jejich počet. Omezovat se budou hlavně víceúčelové programy a méně rozšířené benefity, jako jsou finanční příspěvky při výročích, odchodu do důchodu nebo svatbě, ale i různé vzdělávací programy. Vyplývá to ze šetření, které mezi podniky napříč obory a regiony realizovala Hospodářská komora. Ta má také obavu, aby omezováním benefitů v podnicích nebyl ohrožen rozvoj tzv. zdravotních benefitů, které díky své preventivní funkci dosud přispívaly ke snižování nákladů zdravotního systému.
Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Ilustrační fotografie.

Zaměstnavatelé budou i v roce 2024 zvyšovat mzdy, podle HK až o 10 procent

Po několikaměsíčních propadech reálných mezd se karty začínají obracet. Zaměstnavatelé již letos zvyšovali mzdy a budou v tom pokračovat i v roce 2024, kdy se inflace bude blížit 2% inflačnímu cíli ČNB, vyplývá z nových dat Hospodářské komory. Mzdy by se nejčastěji měly zvednout o 5 až 10 %, díky čemuž by měly růst i v reálném vyjádření. 
Ilustrační fotografie.

Česko vyčerpalo faktory růstu a je v pasti středních příjmů, míní Hospodářská komora

Česká republika se vyčerpala všechny dosavadní faktory růstu, ztratila své konkurenční výhody a dostala se do tzv. pasti středních příjmů, v níž se mohou ocitnout země dohánějící úroveň ekonomicky vyspělých států.Vyplývá to z analýzy konkurenceschopnosti české ekonomiky, kterou zpracovala Hospodářská komora. Důsledkem podle ní bude dlouhodobá hospodářská stagnace, zpomalení růstu mezd a životní úrovně obyvatelstva. 
Zdeněk Zajíček

Česká ekonomika příští rok vzroste o dvě procenta, odhaduje Hospodářská komora

Hospodářská komora v úterý zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, podle které bude letošní slabá domácí poptávka částečně vyvážena poptávkou ze zahraničí. Zahraniční obchod podle komory zachrání tuzemskou ekonomiku před delší recesí. Podnikatelé pak očekávají, že v příštím roce ekonomika o dvě procenta vzroste. 
Jozef Síkela

Síkela vezme do USA zástupce firem, jejich cílem jsou nové kontakty a investice

Získat nové obchodní kontakty a investice do tuzemských projektů je cílem podnikatelské mise v USA, kterou ve dnech 12. až 19. března povede ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zúčastní se jí 70 firem, jednat se bude především o start-upy z oblasti energetiky, leteckého a vesmírného průmyslu, informačních technologií nebo zdravotnictví. Detaily k cestě dnes zveřejnila Hospodářská komora ČR (HK).
Vláda Petra Fialy

HK: Vláda by měla na posílení českého exportu uvolnit více peněz

Vláda by měla na posílení českého exportu uvolnit více peněz, podpořit zvyšování rozmanitosti vývozu a rozvíjet ekonomickou diplomacii. Na setkání s novináři to dnes řekl viceprezident Hospodářské komory (HK) Radek Jakubský. Očekává zároveň, že zvolený prezident Petr Pavel bude hájit zájmy českých podnikatelů a zasadí se o vylepšení vztahů s obchodními partnery Česka. Zástupci HK by se s Pavlem v nejbližší době rádi sešli a sdělili mu své představy, uvedl Jakubský.
Ilustrační fotografie.

Reálné mzdy se od vzniku České republiky zvýšily o více než 100 procent

Reálné mzdy v Česku se od rozdělení Československa do roku 2021 zvýšily o 141 procent. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Mzdy rostly nejrychleji v letech 1995 a 1996 kvůli oživení růstu po hospodářské transformaci. Loňský rok podle odhadů Hospodářské komory přinesl nejhlubší pokles reálné mzdy, konečné údaje ale zatím nebyly zveřejněny, a proto nejsou součástí analýzy.
CZK

Zpevňování koruny je podle Hospodářské komory přechodný jev

Aktuální zpevňování české koruny je spíše přechodným jevem, v delším časovém výhledu je její kurz na slabší úrovni, řekl dnes ČTK mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. V národohospodářské prognóze podle něj počítá komora s hodnotami bližšími 25 korunám za euro. Koruna ve čtvrtek uzavřela obchodování s kurzem 23,69 Kč/EUR, vůči euru tak byla nejsilnější za posledních 14,5 roku. Dnes je o několik haléřů slabší.
Ilustrační fotografie.

Malé a střední podniky jsou mírně optimistické k hospodářskému vývoji Česka

České malé a střední podniky jsou mírně optimistické k vývoji hospodářství v letošním roce. Ukazuje to Index podnikatelské nálady zpracovaný Hospodářskou komorou ČR, který po dvou pololetních propadech vzrostl na 71,2 bodu. Podle Hospodářské komory to naznačuje, že recese v Česku bude jen mírná a ještě letos nastane hospodářské oživení.
Ilustrační fotografie.

Český hrubý domácí produkt letos vzroste o 2,4 procenta, pak se čeká stagnace

Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 procenta. Příští rok bude stagnovat a zastaví se průmysl, který obvykle bývá jejím tahounem. I když bude růst cen během příštího roku zpomalovat, vysoká inflace bude charakterizovat celý rok 2023. Vyplývá to z predikce, kterou dnes zveřejnila Hospodářská komora ČR (HK). Jejím předpokladem je stabilita dodávek energií a funkční systém jejich cenových stropů.
Ilustrační foto

HK: Podnikatelé nemají dost informací o vládních opatřeních v energetice

Čeští podnikatelé nemají dostatek informací o státní pomoci ke zmírnění současné energetické krize. Přes 37 procent podniků kvůli tomu nevyužívá některá opatření, na která mají nárok. Uvedla to dnes Hospodářská komora (HK), podle níž je příčinou nedostatečná informační kampaň vlády. Podle průzkumu komory očekává většina firem zhoršení svého hospodářského vývoje v následujícím půlroce.
Ilustrační fotografie.

Daň z neočekávaných zisků zvýší podle Hospodářské komory nejistotu firem

Zavedení daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) zhorší předvídatelnost daňového systému v Česku a firmy na to mohou reagovat přirážkou ve svých cenách. Dnes to v tiskové zprávě uvedla Hospodářská komora ČR. Komora proto žádá vládu, aby tuto daň vůbec nezaváděla, resp. alespoň snížila sazbu z plánovaných 60 procent na 30 procent.
Ilustrační fotografie.

Novela zákoníku práce sníží podle komory využití pracovních dohod

Vládní novela zákoníku práce sníží podle Hospodářské komory využitelnost pracovních dohod zaměstnanců. Kvůli administrativní a finanční zátěži zaměstnavatelů hrozí zánik pracovních dohod i práce z domova, uvedla komora. Vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které novelu připravilo, ČTK zjišťuje.
Vladimír Dlouhý

HK: Současná ekonomická krize je horší než pandemie

Současná ekonomická krize je podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého horší než pandemie. Drahé energie mají fatální dopad na firmy a nelze podle něho vyloučit sociální nepokoje. Řešení vidí v zastropování cen, především plynu. Dával by přednost celoevropskému před národním řešením. Řekl to dnes na tiskové konferenci.

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropa se probouzí. Státům dochází s Ruskem trpělivost, pocit ohrožení narůstá

Polsko by jako stát mělo přejít do stavu "přímého ohrožení" a zvýšit výdaje na obranu, uvedl ve středu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zároveň upozornil, že ruská ekonomika přešla na válečný model a Polsko a Evropa by proto měly být připraveny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy