Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů, pak klesl

Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy.

ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Vláda minulý týden umožnila odklad platby mýta o tři měsíce.

Krize se na výběru mýta projevovala postupně v souvislosti se zpřísňováním vládních opatření proti šíření nákazy. Zatímco v prvních dvou březnových týdnech se blížil výběr hranici 250 milionů korun za týden, druhé dva březnové týdny byly nejslabší v letošním roce a výběr poplatků se v nich snížil pod hranici 200 milionů korun týdně. Rozdíl ve vybraném mýtném mezi druhým a čtvrtým březnovým týdnem přesáhl 26 procent. Pokles je patrný i při srovnání meziročního růstu v jednotlivých měsících. Například v únoru, kdy se ještě v ČR neprojevovala krize kolem šíření viru, růst výběrů mýta činil 11 procent.

Znatelný je podle CzechTollu zejména nižší počet jízd provozovatelů autobusové dopravy, který způsobilo uzavření hranic, a u vnitrostátní dopravy také omezení pohybu obyvatel. Útlum těžké nákladní dopravy zase přineslo uzavření některých podniků zejména v automobilovém průmyslu.

Opatření proti šíření nákazy se dotkla i provozu několika distribučních míst mýtného systému. CzechToll zajistil po uzavření hranic mezi Českem a Polskem pro obchodní místa na polské straně hranice nově polský personál, jedno místo na silnici I/33 u Náchoda bylo přesunuto z polské strany hranice do České republiky. Až do odvolání byla dále zrušena možnost vrátit palubní jednotky na obchodních místech. Cílem tohoto opatření je omezit na minimum osobní kontakty řidičů a personálu obchodních míst. Vrácení jednotek je možné poštou.

CzechToll zároveň doporučuje dopravcům, aby v současnosti používali v maximální míře elektronickou komunikaci. "Dopravci, kteří hradí mýtné v režimu následného placení nebo přes vydavatele tankovacích karet, nemusí navštěvovat obchodní místa vůbec. Řidiči vozidel registrovaných v režimu předplaceného mýta by měli v současné rizikové situaci raději využít dobíjení kreditu pro úhradu mýtného přes internetovou samoobsluhu nebo aplikaci v mobilním telefonu," uvedl provozní ředitel společnosti Petr Chvátal.

Dopravci se kvůli současné krizi dostávají do problémů. Podle sdružení Česmad Bohemia téměř 90 procent autobusových společností, které provozují příležitostnou a komerční dopravu, přišly téměř o všechny zakázky. Více než poloviční úbytek objednávek zaznamenali také kamionoví dopravci. Velká část podniků tak podle sdružení nyní řeší existenční problémy.

Související

Martin Kupka

Mýtné na dálnicích příští rok zdraží, oznámil Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve dnešním dílu pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi (ČT) oznámil, že od příštího března by se mýtné na českých dálnicích mohlo zvýšit o deset až 15 procent. Důvodem pro toto navýšení je možnost využití změny evropské směrnice, která umožňuje zahrnutí poplatků za emise do výše mýtného. 
Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

Více souvisejících

Mýtné CzechToll a SkyToll doprava Ekonomika

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy