CzechToll a SkyToll

Ilustrační foto

Koronavirus se podepsal na mýtném, vybraná částka v květnu klesla o 13 procent

Pokles výběru mýta se kvůli koronavirové krizi projevil i v květnu. Dopravci za mýto zaplatili 851,7 milionu korun, což je meziročně o 13 procent méně. Proti dubnu je však pokles nižší. ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Pokles nezastavilo ani rozšíření mýta na začátku roku o 900 kilometrů.
Od 1. prosince 2019 začne v České republice platit nový mýtný systém založený na satelitní technologii. Mýtný systém CzechToll bude provozovat stejnojmenná česká společnost spolu se slovenskou firmou SkyToll, která má mnohaleté zkušenosti z provozování podobného systému na Slovensku.

Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů, pak klesl

Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy.
1. prosince 2019 začal v České republice platit nový mýtný systém založený na satelitní technologii. Mýtný systém CzechToll bude provozovat stejnojmenná česká společnost spolu se slovenskou firmou SkyToll, která má mnohaleté zkušenosti z provozování podobného systému na Slovensku.

Černý scénář se nenaplňuje. Nový mýtný systém i dnes funguje bez problémů

Spuštění satelitního mýta v Česku nepůsobí ani dnes ráno dopravní komplikace. Nejhorší předpoklady, které podle dopravních modelů počítaly s několikakilometrovými kolonami, se tak zatím nenaplnily. Podle provozovatele systému je dnes provoz plynulý, pouze na hraničním přechodu se Slovenskem v Lanžhotě byla ráno až dvoukilometrová kolona kamionů.
Ilustrační foto

O půlnoci se spustí nový mýtný systém: Chybí 145 tisíc aut, hrozí kolony

Do nového mýtného systému je aktuálně zaregistrováno zhruba 313.000 aut, stále tak chybí asi 145.000 vozidel z celkem očekávaného počtu. V rámci dnešní prohlídky centrály nového správce mýtného systému společnosti CzechToll to uvedli zástupci firmy. Dodali, že dosavadní postup registrací je proti očekáváním lepší.
Dálnice D1

V novém mýtu není 162 tisíc aut, kapacity registrací se zdvojnásobí

Do nového mýta je k dnešku zaregistrováno 296.000 aut, stále tak chybí asi 162.000 vozidel z celkem očekávaného počtu. CzechToll, budoucí správce nového mýta, proto zdvojnásobí kapacitu registračních obchodních míst u hranic, oznámila dnes firma. U hranic se po spuštění mýta, které nastane 1. prosince, očekávají několikakilometrové fronty. Nejhorší situace má nastat druhý den fungování mýta.
Dálnice D1

CzechToll posílí registrace do mýta, kolony by se měly zkrátit

Budoucí správce mýta společnost CzechToll posílí kapacitu míst pro registraci do nového mýtného systému. U hranic a dalších rizikových úseků vytvoří dočasná registrační pracoviště, mezi případnými kolonami se budou pohybovat také registrační auta. Tato opatření by měla zkrátit kolony na nejrizikovějších místech, kde mohou hrozit až čtyřicetikilometrové fronty.
ministerstva

Ministerstvo dopravy chystá opatření ke spuštění nového mýtného

Ministerstvo dopravy chystá opatření pro případ krizového scénáře, který by mohl nastat při spuštění nového mýtného systému od 1. prosince. Snaží se však, aby takový scénář nenastal. Poslance z kontrolního výboru o tom dnes informovali zástupci ministerstva. Nový provozovatel mýtného systému, společnost CzechToll už tento týden varovala, že kvůli pomalým registracím dopravců se mohou tvořit u hranic až 40kilometrové kolony.
Ilustrační foto

Desítky kilometrů dlouhé kolony. CzechToll varuje řidiče, jde o mýto

Po spuštění nového mýtného systému, který začne fungovat 1. prosince, se na některých dálnicích v Česku mohou tvořit kolony dlouhé desítky kilometrů. Kritická situace bude především u hranic, kde fronty mohou dosahovat až ke 40 kilometrům. Důvodem jsou pomalé registrace dopravců, dosud bylo přihlášeno do systému 196.000 vozů, což je zhruba 43 procent z celkového očekávaného počtu. Po spuštění mýta se pak na nové palubní jednotky bude čekat i desítky hodin. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil budoucí správce mýtného systému, společnost CzechToll. Firma také uvedla, že nové mýto je hotové.
Ilustrační foto

Nový mýtný systém? Nákladní vozidla se přihlašují jen pozvolna

Necelé čtyři týdny před spuštěním nového mýta je do systému přihlášeno 154.000 nákladních vozidel, což je přibližně 34 procent z celkového očekávaného počtu vozů. S registrací vyčkávají zejména malí dopravci, kterých se zatím přihlásilo pouze šest procent. ČTK dnes o tom informoval budoucí správce mýtného systému, společnost CzechToll. Dopravcům, kteří budou využívat dálnice bez přihlášení do mýtného systému, hrozí pokuta až 100.000 korun. Nový mýtný systém bude spuštěn 1. prosince.
Dálniční známky ČR pro rok 2019

Dálniční e-známky bude zajišťovat několik firem. Část tendru je utajená

Stát rozdělil přípravu systému elektronických dálničních známek do čtyř sekcí, v nichž postupně vyhlásí soutěže. Provozovatele některých částí však vybere v utajeném režimu bez veřejné soutěže. Systém tak nebude mít jednoho provozovatele, jako je tomu u mýta. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. O zakázky mají zájem firmy CzechToll i Kapsch, tedy budoucí i současný provozovatel mýta v ČR. Obě firmy překvapilo utajení části zakázek.
Vladimír Kremlík

Výběr mýta v ohrožení? Ministr Kremlík mluvil o systému k poslancům

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) dnes opětovně ujišťoval poslance, že spuštění nového mýtného systému od 1. prosince i výběr mýtného není ohroženo. Opoziční poslanci se však přesto netajili výhradami a výběr nového provozovatele mýtného systému kritizovali. Rozprava skončila bez usnesení, nikdo z poslanců žádné nenavrhl. Ministr již dříve v obdobném duchu informoval sněmovní kontrolní výbor.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Námitky firmy Kapsch k mýtnému tendru? ÚOHS je musí posoudit, nařídil Rafaj

Námitkami firmy Kapsch k mýtnému tendru se bude muset zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřadu, který předtím řízení o námitkách Kapsche zastavil, to nařídil jeho předseda Petr Rafaj. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Kapsch proti mýtnému tendru, který vyhrálo konsorcium CzechToll a SkyToll, podal loni námitky.
Mýtné

CzechToll testuje satelitní technologie pro mýto, chce předejít útoku hackerů

Budoucí správce mýtného systému společnost CzechToll dnes zahájila rozsáhlé zkoušky nové satelitní technologie. Testování, které potrvá do začátku září, se zaměří na funkčnost systému, bezpečnost technologie a dat a také výkonnost systému v provozu. Společnost také pokračuje ve výrobě palubních jednotek, nyní jich má přes 270.000. ČTK to sdělil mluvčí firmy Miroslav Beneš. Soudní spory kolem mýtného tendru podle něj přípravu nového mýta neovlivňují.
Mýtné

Provoz mýta vyřešen. Ťok uzavřel desetiletý kontrakt s CzechToll a SkyToll

Praha - Ministerstvo dopravy dnes uzavřelo desetiletý kontrakt s konsorciem firem CzechToll a SkyToll na provozování mýtného systému na dálnicích a vybraných silnicích první třídy. Novinářům to oznámil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), dohodu potvrdil i vítězný CzechToll. Stalo se tak krátce poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zamítl stížnost neúspěšné firmy Kapsch Telematic Services proti tendru. Podle Kapsche, který v České republice provozuje dosavadní mýtný systém, jde o předem připravený scénář.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Tendr na mýtný systém neporušil zákon. ÚOHS zamítl námitky firmy Kapsch

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu rozhodl o tendru na mýtný systém. V novém prvoinstančním rozhodnutí zamítl námitky neúspěšné firmy Kapsch Telematic Services a zčásti řízení zastavil. Rozhodnutí zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Novinářům to oznámil mluvčí úřadu Martin Švanda. V platnosti zatím zůstává předběžné opatření, kterým úřad ministerstvu dopravy zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem, tedy s konsorciem firem CzechToll ze skupiny PPF Petra Kellnera a slovenské SkyToll.
Mýtné

Kapsch podal novou nabídku na provoz mýta, cenu srazil o téměř tři miliardy

Praha - Společnost Kapsch přišla s novou nabídku na provoz mýtného systému po roce 2019. Činí 10,5 miliardy korun, původní nabídka Kapsche byla téměř o 2,9 miliardy korun vyšší. Cena je zhruba o 250 milionů korun nižší, než byla vítězná nabídka konsorcia CzechToll/SkyToll v nepravomocně zrušeném tendru.

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 4 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Osud Ukrajiny je i v rukou lidí, kteří se dnes scházejí ve Švýcarsku. Začíná mírový summit

Zejména zraky Ukrajinců se budou během víkendu upírat do Švýcarska, kde se koná mírový summit o Ukrajině. Zástupci desítek států mají na akci, která potrvá po celý víkend, hledat budoucí mírové řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy