Na hranicích s Německem opět kolabuje doprava

Na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku se znovu tvoří dlouhé kolony kamionů. Kvůli přísnějším kontrolám na vstupu do Německa řidiči na odbavení čekají. Kolona byla ráno asi jeden až dva kilometry dlouhá, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Kolony před přechodem sahají až před přehradu Skalka. Na české straně pokračuje i dnes testování řidičů nákladních aut nebo pendlerů. Podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové je zatím provoz testovacího centra naplánován nepřetržitě do 17. února 20:00.

Silnice I/7 mezi Chomutovem a obcí Hora Svatého Šebestiána ve směru na Německo je uzavřená kvůli kalamitnímu počasí a z důvodu kolon kamionů stojících před hraničním přechodem do Německa. Sasko zavedlo na hranicích kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice. Dálnice D8 je plynule průjezdná, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Bližší informace ČTK zjišťuje.

Na dálničním hraničním přechodu Rozvadov na Tachovsku je od rána fronta automobilů na výjezdu do Německa. Po 08:00 byla dlouhá kolem osmi kilometrů. Jde hlavně o kamiony. Dopravní policisté jsou na místě, žádné kolize ani konflikty tam nevznikají. ČTK to řekla policejní mluvčí Ivana Jelínková. Řidiči, kteří nemají test na covid, musí jet přes přechod v pravém pruhu, kde je fronta. Ti, kteří ho mají z vnitrozemí, mohou jet v levém, volnějším pruhu.

Policisté doporučují řidičům osobních aut, aby využívali jiné hraniční přechody. Pokud jedou přes Rozvadov, měli by mít podle policistů kvůli dlouhým kolonám dostatek pohonných hmot, jídlo a pití. "Všem občanům, kteří tudy mají v plánu cestovat do Německa či přes Rozvadov projíždět, doporučujeme, aby se s podrobnějšími informacemi seznámili na stránkách www.mzv.cr," řekla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Prozatím je podle ní umožněn vstup z ČR do Německa jen lidem, kteří jsou uvedení na seznamu výjimek. "Zároveň musí mít každý, kdo překračuje hranici, negativní covid test v němčině nebo angličtině, ne starší než 48 hodin. A rovněž je nutná digitální registrace při vstupu na území SRN," řekla. Platí to pro osobní i nákladní dopravu.

Všem řidičům Burešová doporučila, aby měli test už před cestou a nenechávali se testovat až na hranicích. "Důrazně žádáme všechny řidiče, kteří se musí nechat otestovat až na hranicích, aby využívali před testovacím místem v úseku, kde se již tvoří kolony, pouze pravý jízdní pruh a do ostatních jízdních pruhů nevjížděli," uvedla Burešová.

Kolony kamionů se tvořily již v pondělí od časných ranních hodin na dálnici D8. Jak na dálnici, tak u Hory Svatého Šebestiána jsou odběrové stany, kde se mohou nechat řidiči otestovat na koronavirus.

Přísné kontroly při vjezdu do Německa jsou důsledkem toho, že Německo zařadilo Českou republiku mezi oblasti s vysokým výskytem mutací koronaviru. Do Německa tak může vjet jen velmi omezená skupina lidí. Kromě občanů Německa a lidí s trvalým pobytem v Německu mají výjimku například nákladní dopravci, kteří ale rovněž musí mít aktuální negativní test. Výjimku z opatření mají také někteří pendleři.

Související

Více souvisejících

Německo hranice nákladní doprava

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 43 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy