Rozvadov je bez kolon, na Folmavě je fronta 2,5 km

Dálniční hraniční přechod Rozvadov je dnes ráno průjezdný bez kolon. Kvůli testování řidičů kamionů a pendlerů na covid-19 se tam minulý týden tvořily fronty dlouhé až 16 km, hlavně kamionů. Na Folmavě na Domažlicku je fronta 2,5 kilometru, ale postupně ubývá.

Další přechody v Plzeňském kraji projedou řidiči plynule, řekla ČTK v 07:20 policejní mluvčí Eva Červenková. Dnes se čekali větší fronty, protože do Německa, jež zavedlo na hranicích kontroly, jezdí kamiony i čeští pendleři směřující za prací denně nebo na celý týden.

"Jen na Folmavě je menší zdržení, fronta je tam asi 2,5 kilometru, ale je to jen nárazově," uvedla mluvčí.

Policejní hlídky na Rozvadově i Folmavě zůstávají a budou nadále regulovat kamiony i čekatele na test. Pravý pruh v Rozvadově je stále určený na testování, levý pro ty, kteří mají testy z vnitrozemí. Každý, kdo překračuje hranici, musí mít potvrzení o negativním testu v němčině nebo angličtině, ne starší než 48 hodin. Musí si také dopředu udělat digitální registraci pro vstup do Německa.

Plynulý provoz je také na hraničním přechodu Všeruby na Domažlicku. Polovina vozidel je nákladních, zbytek osobní. "Čekací doba je deset až 15 minut, aut jezdí minimálně," řekl Václav Bernard (STAN), starosta Všerub na Domažlicku, kde je také silniční přechod.

"Pendleři musí mít registraci a potvrzení, že pracují v kritické infrastruktuře - zdravotnictví nebo sociálních službách, anebo musí mít výjimku, že jsou pro zaměstnavatele nepostradatelní," uvedl Bernard. Podle něj pro ně platí v podstatě stejné parametry jako stanovili Němci před týdnem od neděle. "Ode dneška má sice výjimku více lidí, ale dnes je průjezd plynulý bez problémů. Minulé pondělí tu byla fronta přes kilometr. Pondělky přitom bývaly kritické, protože najížděli kamiony i pendleři, kteří v Německu zůstávají přes týden," řekl. Podle Bernarda je vidět, že za prací jezdí minimum pendlerů, kamionů je zhruba stejně.

Městys Všeruby u hranic poskytl v budově bývalé celnice dočasný azyl německé policii, která nonstop prověřuje řidiče mířící do Bavorska. Ve Všerubech není testovací stanice, řidiči musejí mít covid negativní potvrzení z vnitrozemí.

Německo považuje ČR za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od neděle 14. února obnovilo stálé kontroly na pomezí s ČR. Hranice mohou překračovat s negativním testem jen nákladní dopravci a někteří pendleři, jejichž práci vyhodnotila SRN jako nezbytnou.

Související

Více souvisejících

Německo hranice kamiony

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 47 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 6 hodinami

OSN se zastala novinářů. Krok Izraele označila za šokující

Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání tiskové agentury Associated Press (AP) o Pásmu Gazy je "šokující". Uvedl to v úterý mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy