V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Důchody jsou vypláceny v pravidelných měsíčních lhůtách. Výplatními termíny dosud byly sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci a 15. den v měsíci u zařízení sociálních služeb.
"Od dubna dochází ke změně, kdy důchody vyplácené v druhé polovině měsíce budou vypláceny o 10 dní dříve, tj. v první polovině měsíce. Změna se tak dotkne pouze termínů důchodů splatných v druhé polovině měsíce, na důchody vyplácené v první polovině měsíce nemá žádný vliv. Změnou termínu výplaty nevznikne žádný přeplatek, a proto u nikoho nedojde ke snížení důchodu. Výše všech důchodů zůstane stejná," uvedla správa na webu.
Důchodci, kteří dosud dostávali peníze k 22., respektive k 24. dni v měsíci, je budou dostávat ke 12., respektive ke 14. dni v měsíci. Nově tak obdrží všichni klienti finanční prostředky v sudých dnech od 2. do 14. dne v měsíci. Ačkoliv úřad dlouhodobě nepřiděluje výplatní termíny v druhé polovině měsíce, změna se stejně dotkne více než 1,1 milionu důchodců.
Dubnová změna představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Zatímco dosud vyplácela pošta 297 tisíc důchodů v první polovině měsíce, od dubna jich bude 507 tisíc. Klienti České pošty dostávají svůj důchod prostřednictvím tzv. důchodové služby, kdy je jejich důchod ve výplatní den připraven k vyzvednutí na příslušné pobočce České pošty nebo k nim domů přijde zaměstnanec České pošty, který jim důchod vyplatí. Pokud je nezastihne, ponechá důchod uložený na příslušné pobočce České pošty.
Výplatními termíny budou nadále sudé dny, ale od dubna půjde pouze o dny v první polovině měsíce, tedy od 2. do 14. dne v měsíci. Pošťáci donesou důchod vždy v den výplaty důchodu, kdy bude zároveň připraven na poštovní pobočce pro klienty, kteří si ho zde vyzvedávají.
"Pouze pokud je výplatní den o státním svátku nebo o víkendu, vyplatí důchod před nebo po tomto výplatním termínu (např. výplatní termín 12. dubna letos připadá na sobotu, tudíž důchod bude doručen domů nebo připraven na poště už v pátek 11. dubna). Klient tak může obdržet svůj důchod i v lichý den," upozornila správa.
Související
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
důchody , Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) , Česká pošta
Aktuálně se děje
před 35 minutami
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
před 1 hodinou
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
před 3 hodinami
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
před 4 hodinami
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
před 4 hodinami
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
před 5 hodinami
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
před 6 hodinami
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
před 8 hodinami
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
před 9 hodinami
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
před 10 hodinami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 10 hodinami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 11 hodinami
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 12 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
Pražští hasiči společně s policisty vyrazili k zásahu v ulici Nad Studánkou na Praze 4, kde byly během vyklízení sklepních prostor nalezeny nebezpečné chemické látky. Na místo události dorazili odborníci připravení zajistit bezpečnost a správnou likvidaci těchto materiálů.
Zdroj: Libor Novák