Praha - V penzijních fondech spořilo na konci minulého roku 4,87 milionu účastníků, což bylo o 172.000 méně než na konci roku 2013. Počet klientů v transformovaných fondech klesl o 312.000 na 4,56 milionu. Informovala o tom Asociace penzijních společností ČR.
"I ve čtvrtém čtvrtletí 2014 pokračoval pokles účastníků ve třetím pilíři, mezikvartálně ubylo téměř 45.000 účastníků. Na vině je především vysoká regulace distribuce třetího pilíře, kdy prodejci nejsou dostatečně motivování produkt prodávat," uvedl prezident asociace Vladimír Bezděk.Zmíněná data se týkají smluv uzavřených před rokem 2013, tedy masově oblíbeného důchodového připojištění, které má 4,5 milionu lidí. Všechna publikovaná data si můžete prohlédnout zde.
Z vývoje počtu účastníků je tak patrný pokračující pokles počtu účastníků penzijního připojištění v transformovaných fondech, které jsou uzavřeny a nové účastníky již nepřijímají. Nárůst účastníků v nových typech fondů, zejména účastnických v doplňkovém penzijním spoření, zatím nestačil vyrovnat celkový úbytek. Další přírůstek účastníků nelze očekávat ani v důchodových fondech, které z rozhodnutí vlády směřují ke zrušení. Vzhledem k neperspektivní budoucnosti produktu počet účastníků v těchto fondech takzvaného druhého pilíře v roce 2014 stagnoval na úrovni 83 000.
Penzijní společnosti koncem roku spravovaly ve svých fondech peníze účastníků za celkem 318,6 miliardy Kč (z toho v transformovaných fondech 312,1 miliardy Kč, v účastnických fondech 4,8 miliardy Kč a v důchodových fondech 1,7 miliardy. Kč). Proti konci roku 2013 vzrostl celkový objem spravovaných prostředků o 36,3 miliardy Kč, tedy o 12,8 procenta.Starý třetí pilíř je pro nové zájemce uzavřen, ti ale mohou vstoupit do do zreformovaného třetího pilíře (nová pravidla od roku 2013). Nejčastěji do něj vstupují lidé po šedesátce. Ti před penzí zvládnou naspořit na penzi v průměru 70 tisíc korun, peníze si jednorázově vyberou a obratem zakládají nové smlouvy a spoří znovu.
Příspěvek zaměstnavatele pobíralo ke svému penzijnímu připojištění nebo doplňkovému penzijnímu spoření 953.000 účastníků, tedy pětina z celkového počtu. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 735 Kč měsíčně a na doplňkové penzijní spoření 859 Kč měsíčně.
Skladbu majetku v transformovaných fondech tvořily z 88,9 procenta dluhopisy, 8,5 procenta bylo umístěno na peněžním trhu, 1,5 procenta v akciích a podílových listech, v ostatních investicích bylo 1,1 procenta.
1. května 2026 18:56
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
Související
Ve třetím důchodovém pilíři letos ubylo 32 tisíc účastníků
Asociace: Ve třetím důchodovém pilíři ubylo 24 tisíc lidí
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě