Praha – Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová navrhuje, aby rodičovský příspěvek mohli pobírat i prarodiče dětí. Cílem novely zákona je umožnit matkám i otcům dřívější návrat to pracovního procesu. Vláda její návrh bude posuzovat ve středu.
Tato novinky by podle poslankyně pomohla ženám, které se chtějí co nejdříve vrátit do zaměstnání, a mohla by pomoci vyřešit nezaměstnanost starších lidí. Rozpočet navíc podle ní nebude mít žádné zvláštní výdaje, ale naopak by mohl získat větší daň z příjmu.
„Ženy se často chtějí vracet do práce dříve, pomohl by jim i babičkám, které jsou často ve věku ohrožené na pracovním trhu. Navíc by přispěl k dobrým mezigeneračním vztahům," uvedla o svém návrhu poslankyně TOP 09.
Předloha by podle poslankyně taky zrušila nejvyšší možnou částku příspěvku 11.500 korun měsíčně tak, aby si rodiny mohly nastavit co nejlépe dobu, po níž budou pečovat doma o dítě. O příspěvek by taky nepřišly v případě, že by využívaly služeb jeslí nebo mateřské školy ve vyšším rozsahu než 46 hodin měsíčně. Norma by posunula hranici na 92 hodin za měsíc.
Podle návrhu stanoviska pro jednání vlády vyplývá, že vláda by mohla k návrhu zaujmout neutrální postoj. V návrhu mimo jiné stojí, že nelze posoudit jeho dopady na rozpočet, protože nejsou vyčísleny, a tvrzení o zanedbatelném dopadu není doloženo. Vláda také považuje za vhodnější předložit ucelenou změnu právní úpravy podmínek rodičovského příspěvku, která by obsahovala zrušení omezení docházky dítěte do zařízení péče o děti při zachování nároku na pobírání rodičovského příspěvku, nikoli pouze snížení věku na jeden rok věku dítěte, jak to předpokládá poslanecký návrh.
1. května 2026 18:56
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
Související
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
Vláda ČR , rodičovský příspěvek , top 09
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
před 1 hodinou
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
před 2 hodinami
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
před 2 hodinami
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
před 3 hodinami
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
před 4 hodinami
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
před 5 hodinami
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
před 5 hodinami
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
před 6 hodinami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 7 hodinami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 7 hodinami
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 8 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 9 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 10 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 10 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 11 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 12 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 13 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 14 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 14 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě