Praha - Klokánky a další takové domy pro okamžitou pomoc dětem by se od příštího roku mohly změnit na domovy na přechodnou dobu. Mělo by jich také ubýt.
Zařízení mají totiž nově patřit mezi sociální služby. Kraje by si tak mohly určit, kolik takových center pro děti v nouzi vlastně potřebují. Počítá s tím novela zákona o sociálních službách, kterou připravilo ministerstvo práce a kterou by měla v pondělí projednávat vláda. S chystanou změnou nesouhlasí někteří poslanci, vadí i Praze a části krajů.
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), mezi něž patří i klokánky, se dosud řídí zákonem o sociálně právní ochraně dětí. Od státu na dítě dostávají měsíční příspěvek 22.800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě ve středisku nepobývalo. Řada provozovatelů si stěžovala na nedostatek peněz od státu, někteří žádali o mimořádné dotace. Vláda loni dvacetimilionovou injekci dala jen Fondu ohrožených dětí a jeho klokánkům, které se potýkaly s dluhy.
Ministerstvo práce poukazuje na to, že i když si zařízení na financování stěžují, stále jich přibývá. Podle výkazů o ochraně dětí v roce 2015 fungovalo 75 těchto center s 1114 lůžky, v roce 2010 jich bylo 56 s 577 místy. Autoři odhadují, že by bylo potřeba 550 až 750 krizových lůžek. "Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc jsou celoročně v celé republice naplněna asi z 62 procent. Naplněnost stále klesá, v předešlých letech byla kolem 80 procent," uvedla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD).
Provozovatelé s tímto argumentem nesouhlasí. Podle nich není možné na neobsazená místa pohlížet jako na nadbytečná, jsou připravena pro případ potřeby. Ministerstvo se ale snaží v posledních letech před pobytem v ústavech upřednostňovat péči v rodině. Přibylo profesionálních pěstounů, u nichž mohou děti v tísni pobývat.
Související
Prezident Zeman s dcerou předali klokánkům dar milion korun
Zeman předal klokánkům šek na 1,5 milionu. Při té příležitosti urážel novináře
klokánek , děti , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 2 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 3 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 4 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 4 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 5 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 6 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 7 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 8 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 9 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 9 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 10 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 12 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.
Zdroj: David Holub